Ruská média se rozhodla komentovat summit Visegrádské čtyřky. Důvodem bylo, že se věnoval ruské válce proti Ukrajině. Prokremelská média s odvoláním na slova českého prezidenta Petra Pavla uvedla, že na schůzce se diskutovalo o údajné „připravenosti” čtyř zemí “vstoupit do války proti Rusku“”, a dodala, že NATO je údajně dokonce „připraveno zaútočit na Rusko“ po skončení války na Ukrajině.

Na summitu Visegrádské čtyřky nezazněla žádná prohlášení o “připravenosti” NATO zahájit “invazi” do Ruska. Petr Pavel uvedl, že Rusko by mělo nést odpovědnost za lidské životy a škody způsobené ukrajinské straně a země čtyřky by měly “rozhodně pokračovat v plné podpoře Ukrajiny a jejích občanů”. Český prezident Petr Pavel v odpovědi na otázku novináře, jak prezidenti zemí Visegrádské čtyřky hodnotí míru hrozby rozšíření ruské agrese do evropských zemí, odpověděl, že Rusko bude potřebovat nejméně pět až sedm let, aby obnovilo bojeschopnost.

V souvislosti s nevyprovokovanou ruskou agresí proti Ukrajině podle Pavla nejen Česká republika, ale NATO jako celek hodnotí Rusko jako hlavní hrozbu pro bezpečnost v regionu. Armády zemí EU se proto začaly aktivně připravovat na možné rozšíření ruské agrese. Myslel tím, že se zvyšují výdaje na obranu, zvyšuje se kvalita a úroveň výcviku vojáků. Prezident řekl, že NATO se připravuje na možný “konflikt vysoké intenzity” a samostatně zdůraznil, že nejde o přání České republiky nebo Evropy (viz video od 00:29:03 do 00:31:43).

Zdroj: StopFake


author