Na Facebooku se začíná šířit upravená nahrávka, která vyznívá tak, že prezidentský kandidát Petr Pavel si přeje válku s Ruskem. Nahrávka je však ve skutečnosti sestříhaná a Petr Pavel nic takového neřekl. Nahrávka byla pořízena po mítinku v Ostravě, kam Pavla přišly podpořit tisíce lidí.

Z originální nahrávky je zřejmé, že na dotaz, zda bychom neměli pomoci ukrajinské armádě, Petr Pavel říká (od času 0:22): „Ono to takhle nejde udělat. Kdybychom to udělali, tak vstoupíme do války s Ruskem a to by bylo mnohem horší. Jediná možnost, jak to udělat, je pomoct Ukrajincům vyhrát, což uděláme tím, že jim dodáme zbraně…“. Dezinformátoři však úmyslně sestříhali video, aby vypadalo, že říká, že jedinou možností je vstoupit do války s Ruskem.  

Originální video:

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.