Zrušit sankce, přestat dodávat zbraně Ukrajině a zajištění míru. Tak si představují levicoví aktivisté řešení současné agrese Ruska na Ukrajině. Za peticí „Mír a spravedlnost“ stojí levicový aktivisté jako imunolog Václav Hořejší, bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, aktivista Matěj Stropnický a mezi signatáři najdeme jména jako Milan Rokytka, Petr Drulák, Jan Keller, Kateřina Konečná (KSČM), Eva Novotná (Ne základnám) nebo Jan Schneider. Všichni zmínění jsou známí tím, že více či méně obhajují zájmy Kremlu v České republice.

Petice sice připouští, že za agresí stojí Rusko, zároveň však tvrdí, že jí jde o spravedlivý mír. Vznešené povídání o míru a jednání však neřeší zásadní otázku. Jak donutit Rusko usednout k jednacímu stolu a hlavně respektovat případný výsledek jednání. A co by se asi stalo s Ukrajinou, pokud bychom jim (jako Evropa) přestali dodávat zbraně. Rusko jednoznačně mezinárodní dohody nedodržuje. Za zmínku stojí například Budapešťské memorandum, ve kterém se Rusko zavázalo, že bude respektovat územní celistvost Ukrajiny výměnou za to, že se Ukrajina vzdala jaderných zbraní.

Rusko se momentálně na Ukrajině dopouští terorismu a jakýmkoliv jeho deklaracím nelze věřit. Proti Evropě vede hybridní válku a tak je těžké si představit, že by Evropa se zemí, která na ni (nepřímo) útočí, vyjednávala jako rovný s rovným a ignorovala všechny tyto aspekty.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.