V areálu Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT v Praze (CIIRC) vystoupil 24.10.2023 prokremelský konspirátor Peter Staněk. Ve svém vystoupení šířil konspirační teorie o WHO, nepodmíněném příjmu či globálním oteplování. Na jeho vystoupení nás upozornil Richard Pavlík (Thersites_cz). „Můj plán je vyzvat ČVUT k veřejné omluvě a uspořádaní diskuze o dezinformacích, na kterou pozvou profesora Staňka, kde mu budu já pokládat otázky, dokud na ně nedostanu odpovědi,“ napsal Pavlík.

Peter Staněk je totiž znám svou kontroverzí. Miro Kern z Denníku N konstatoval, že Staněk je zastáncem ruských postojů ohledně války na východní Ukrajině a častým respondentem proruských médií. Staněk také patří mezi osoby popírající lidský vliv na globální změny klimatu.

Jako výstupy v minulosti zkoumal i Patrik Kořenář. Konkrétně šlo také o jednu z přednášek. „Už v prvních deseti minutách jsem narazil na tolik nepodložených tvrzení, že ověřovat by mi to trvalo dny až týdny. Třeba, že Rusko je 20 let před USA ve vývoji elektronických zbraní, strašně rád bych si poslechl odkud to bere, protože žádné relevantní zdroje o tom nepíší. Tak jsem se rozhodl podívat, kdo Peter Staněk je a podívat se na několik jeho rozhovorů. Podle jeho stránek má dar parapsychologických schopností: telepatie (mimosmyslový přenos informací) a prekognice (předvídaní budoucnosti) a v Evropě jsou pouze dva lidé kteří mají schopnost tvořit architekturu souvislostí, předvídat na základě nich a dynamické rovnováhy budoucnost. Na tom samém webu tvrdil, že Rusko nechystá vpád na Ukrajinu. Zároveň tvrdí, že pyramidy vyzařují energii do kosmu. Mohou být výpustné ventily při přetlaku planety. Voda je úložiště informací a vědomí. Krym je prý místo s vysokými spirituálními toky a plete si například pojmy metaversum a multiversum. Propaguje existenci mýtických kontinentů a vyhynulých ras. A do toho míchá různé geopolitické záležitosti jako, že všichni Rusové budou přesunuti do koncentračních táborů. Vyprávění pana Staňka je poutavé, ale neuvádí zdroje odkud informace bere a míchá věci dohromady. Video je nekonzistentní, dal bych ho na poličku fascinující a šel bych dál,“ říká Patrik Kořenář, který se nejrůznějšími mýty a konspiračními teoriemi zabývá už léta.

A jaké stanovisko zaujmulo ČVUT? “V případě uvedené akce se jednalo o pronájem konferenčních prostor prostřednictvím třetí strany a CIIRC ČVUT se na organizaci akce, jejím obsahu či propagaci nepodílel. Veškeré názory, které na akci zazněly, žádným způsobem nereprezentovaly stanoviska CIIRC ČVUT. Do budoucna konání podobné akce na půdě CIIRC ČVUT vylučujeme,” napsala tisková mluvčí ČVUT Mgr. Alena Nováková.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.