Více jak stotisíc shlédnutí má na platformě YouTube video, ve kterém hovoří Peter Sabela, údajný vojenský analytik, ve skutečnosti hvězda dezinformačních médií. Sabela totiž žádným vojenským analytikem není, ale jak ho představuje dezinformační web Zem a Vek „voják ve výslužbě, jogín a prepper.“ Sabela nemá žádné výstupy v seriózních médiích, ale je jen hvězdou dezinformačních médií. Najdete ho například na Ruskem kontrolované sociální síti VKontakte, kde publikuje proruské dezinformace.

Jinak tomu nebylo ani v tomto poměrně virálně šířeném videu, kde opakuje dezinformace šířené Ruskem. Například lže, že 30. března, kdy se z města Buča stahovala ruská armáda, v ulicích nebyla žádná těla. Družicové snímky z ulic města Buča už z poloviny března ukazovaly, že už tehdy několik těl civilistů leží na silnici i mimo ni. A to v místech, kde ukrajinští vojáci podle zveřejněných fotografií našli po stažení ruských sil několik mrtvol. „Satelitní snímky Maxaru ve vysokém rozlišení, sesbírané nad Bučou na Ukrajině, potvrzují nedávná videa a fotografie na sociálních sítích, na kterých bylo vidět těla ležící v ulicích a ponechané venku několik týdnů,“ popsal pro New York Times mluvčí společnosti Maxar Technologies Stephen Wood. Bellincat dokonce zveřejnil záběr z dronu z doby, kdy byla ve městě přítomna ruská armáda. Záběry dokazují vraždu člověka, který jede na kole.

Obyvatelé i starosta potvrdili, že jejich sousedy zabily ruské jednotky. Mnoho mrtvých se před smrtí snažilo žít svůj každodenní život: venčení psů, jízda na kole nebo nošení tašek s nákupem. Těla byla neporušená, což naznačuje, že lidé byli zastřeleni, nikoli zabiti výbušninami. Objevily se důkazy, že si Rusové vytipovali ukrajinské civilisty a zabili je organizovaným způsobem, o čemž svědčí mnoho těl, která byla nalezena se svázanýma rukama za zády. 2. dubna reportér AFP uvedl, že viděl nejméně 20 těl civilistů ležet na ulicích Buči, přičemž dvě těla byla svázána dohromady. Starosta města Anatolij Fedoruk oznámil, že všichni tito jedinci byli střeleni zezadu do hlavy.

Objevují se i další videa. Na dvou videích jsou vidět ruští výsadkáři, jak vedou s namířenými zbraněmi několik mužů ulicí města Buča na předměstí Kyjeva. Někteří z těchto ukrajinských zajatců jsou přikrčení, drží se za opasky těch, kteří jdou před nimi. Jiní mají ruce nad hlavou. Videa z bezpečnostních kamer a také natočená svědkem v jednom ze sousedních domů jsou dosud nejjasnějším důkazem toho, že část mužů bylo před zastřelením v ruském zajetí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.