Číně hrozí masivní vlna celosvětového odporu, největší od dob masakru na náměstí Nebeského klidu. Alespoň to tvrdí interní čínský report mapující vývoj mezinárodních vztahů ohledně koronaviru. Jako jednu z možností dokonce zmiňují otevřenou válku. Čínské dezinformační kampaně v tom také sehrály svou roli.

Agentura Reuters přinesla exkluzivní článek o interním reportu, který měl být začátkem dubna prezentován nejvyšším čínským představitelem. Dokument vypracovaný Čínským institutem současných mezinárodních vztahů (CICIR) varuje před globálním anti-čínským sentimentem.

Globální antipatie vůči Pekingu má být největší od konce osmdesátých let, kdy čínská armáda brutálně zasáhla na náměstí Nebeského klidu vůči demonstrantům. Teď to má však na svědomí koronavirus a způsob, jakým Čína globální pandemii řešila a komunikovala s okolním světem.

Podle vládního reportu by se měl Peking připravit na nejhorší možný scénář – a to na ozbrojenou konfrontaci se Západem, v jehož čele stojí Spojené státy. Ty vnímají Čínu nejen jako ekonomické, ale i bezpečnostní riziko. Čínská vláda odmítla report komentovat, ale mluvčí Ministerstva zahraničních věcí USA, Morgan Ortagus zdůraznila klíčovou úlohu Pekingu v globální koronakrizi. “Snahy Pekingu umlčet vědce, novináře, občany a šířit dezinformace zhoršily nebezpečí této zdravotní krize,” uvedla pro Reuters Ortagus.

Jak si Čína kupuje fanoušky za jejich vlastní peníze

Od doby, co se ohnisko nákazy přesunulo z Číny do Evropy a USA, Čína rozjela tzv. “rouškovou diplomacii” . Prostřednictvím zásilek zdravotnických prostředků se snažila získat si plusové body mezi západními zeměmi.  Mnohokrát však byla obviněna z čisté propagandy a sobeckých úmyslů. Například Itálii prodala (!!!) tentýž zdravotnický materiál, který jí předtím Italové sami darovali.

Dezinformační kampaně situaci jen zhoršily. Čína například změnila oficiální číslo obětí poté, co ji více států obvinilo ze zavádějících statistik. Tvrdila však, že nešlo o záměrnou manipulaci s daty. Mezi další virální hoax se zařadila například původem čínská informace, že koronavirus vznikl v USA, a do Wu-chanu ho zavlekli Američané.

Propagandu zneužívala i vládní mašinérie přímo v Číně. Například videa, kde sestřičkám oholili hlavy před tím, než je poslali do epicentra nákazy v provincii Hubei, vyvolala vlnu odporu. Zatímco čínská vláda je situovala do pozice „bojovnic s virem“, veřejnost to označila za degradující a nehumánní.

V poslední době je však stále více vidět koordinovanou strategickou kampaň mezi Kremlem a Pekingem. Na dezinformace, které společně šíří, upozornil i generální tajemník NATO, o čemž jsme již psali zde.

Hrozí otevřený konflikt?

Už několik dní jsou média plná podezření, že koronavirus vznikl v čínské laboratoři. To, co se jevilo nejprve jako hoax, dnes USA prezentují jako relevantní informaci. Donald Trump spolu s ministrem zahraničních věcí Mikem Pompei před pár dny prohlásili , že mají další důkazy podporující tuto teorii. Čínská vládní média označují vyšetřování za šílené.

Není však jasné, zda mají obvinění reálný základ, nebo jde pouze o útočný narativ Washingtonu. Toto pomyslné vítězství však může Trumpovi nahrát plusové body v nadcházejících prezidentských volbách.

Faktem ale zůstává to, že dezinformační kampaně i nadále destabilizují státy po celém světě (o čemž jsme již psali zde ).

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk. Napsala: Eva Húsková