Například web bývalého vlivného představitele SPD Jana Čížka Naše Praha vydal článek tvrdící, že „Pavel Novotný půjde pro nenávistné výroky zřejmě do vězení“. Ve skutečnosti však bylo jen obnoveno trestní řízení. Není jisté, zda dojde k trestnímu stíhání starosty Řeporyjí, natož zda bude obviněn nebo dokonce odsouzen.

Má se jednat o řízení týkající se výroků Novotného vůči občanům ČR. „Češi jsou nejhorší národ, nevděčnej. Tenhle českej plebs by měl klečet na kolenou a děkovat profesoru Fialovi. Že má zadarmo zdravotnictví, že je tu bezpečno, teplá voda teče… Jste nevděčná banda českejch zm*dů,“ rozlítil se člen ODS. Z videa je ovšem zřejmé, že Novotný mluví s nadsázkou. Policie nejprve věc vyhodnotila jako přestupek, nyní Městské státní zastupitelství věc vrátilo policii.

Úkolem trestního řízení je zjistit, zda je podezření z trestného činu proti určité osobě natolik odůvodněné, že je možno podat obžalobu k soudu. V tomto stadiu je třeba zjistit a obstarat důkazy svědčící o vině obviněného, stejně jako další důkazy, které vinu vyvracejí. Na správném provedení přípravného řízení závisí i výsledek celého trestního řízení. V tomto stádiu je rovněž možné sjednat mezi obviněným a státním zástupcem tzv. dohodu o vině a trestu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.