Na Facebooku se stále objevují požadavky po neomezené svobodě slova. Autoři těchto příspěvků si však pletou demokracii s anarchií. Každopádně to, jak dopadá společnost tolerující vše, popsal už v roce 1945 filosof Karl Popper.

Paradox tolerance je koncept, který poprvé představil filozof Karl Popper ve své knize “Otevřená společnost a její nepřátelé” v roce 1945. Paradox tvrdí, že pokud je společnost neomezeně tolerantní, její schopnost být tolerantní je nakonec zničena netolerantními lidmi. Popper to popsal jako zdánlivě protichůdnou myšlenku: Aby společnost byla tolerantní, musí si zachovat právo být netolerantní vůči netoleranci.

Je totiž faktem, že ačkoliv například v Rusku existuje tvrdá cenzura a jen náznak jiného názoru je zde trestán, ruská propaganda zneužívá liberálnějšího prostředí na Západě k šíření své propagandy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.