Česká televize se snaží na Vánoce už každoročně uvést alespoň dvě nové české nebo československé pohádky. 25. prosince to byla tentokrát pohádka Čarovné jablko, která má na ČSFD 55 % a zařadila se tedy mezi ty lépe hodnocené. Na Štědrý den to byla pak pohádka Tři princezny, která se příliš nelíbila a získala jen 26% kladné hodnocení ze 100 %.

Pro údajně feministický scénář a nevýrazné herecké výkony pohádku zkritizoval například i Jindřich Rajchl nebo Jana Zwyrtek Hamplová. Vlastně všichni, kteří tvrdí, že se na Českou televizi nedívají, ji za pohádku zkritizovali. Paradoxní je i to, že jindy si Hamplová stěžovala, že ČT stále opakuje jen staré komunistické pohádky. Když se pokusí o novou tvorbu, je to také špatně. Přitom fakt je, že onen „zlatý fond pohádek“ z dob socializmu je opakováním úspěšné tvorby, zatímco na ty méně úspěšné se práší někde v archivu. A třídit a vytřizovat se bude i do budoucna. Pohádka Tři pricezny zřejmě někam zapadne, zatímco pohádka Čarovné jablko se dozajista dočká několika zopakování. A protože na druhé zmíněné se podílelo i Slovensko, televize se zkrátka dohodly, že ji neuvedou v stejný den. Na Slovensku měla premiéru na Štědrý den, v Česku o den později.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.