Na osmi zkoumaných webech šířících dezinformace, konspirační teorie a další problematický obsah bylo mezi 5. a 17. dubnem publikováno 520 textů věnujících se pandemii koronaviru. Pro sledované weby zůstala pandemie důležitým tématem, avšak oproti předchozímu období vzrostl počet článků věnovaných jiným událostem. Web Důležité24 zůstával nadále neaktivní.

Popisovaná témata

Zejména na webu Sputnik CZ pokračovala kritika slovenské vlády (zmíněna v 16 textech), zaměřená většinou na premiéra Igora Matoviče. Byla mu vytýkána neschopnost vypořádat se s dopady pandemie a také jeho negativní vlastnosti jako hádavost a neochota přiznat vlastní chyby. Oproti tomuto výraznější kritika kroků české vlády se na sledovaných webech neobjevovala.

Hlavním cílem kritiky zůstávala Evropská unie (zmíněna ve 46 textech). Vedoucí představitelé EU, a zejména předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, byli obviňováni z neschopnosti efektivně a koordinovaně řešit krizi. EU byla popisována jako zmatená a nefunkční instituce, která postrádá schopnosti a vůli reagovat na problémy spojené s pandemií. Tento dojem byl posilován – zejména na webu Sputnik CZ –použitím z kontextu vytržených rozhořčených komentářů z internetových diskuzí.

Ve 22 textech se objevily konspirační teorie. Mezi nejpopulárnější patřila teze, dle níž nadnárodní elity nemají zájem na potlačení pandemie, jelikož jsou napojeny na farmaceutický průmysl. Farmaceutické firmy (s nimiž má být propojen miliardář Bill Gates) se na pandemii snaží nejen vydělat, ale také ji využít ke zvýšení kontroly nad obyvatelstvem. K tomu plánují využít například „průkazy o bezinfekčnosti“, bez nichž se nebude možné volně pohybovat. Stejně tak pandemie využívají i potratoví aktivisté (opět propojení s Billem Gatesem), kteří nejen potřebují lidská embrya k vývoji vakcíny, ale také pokračují se svým plánem na redukci světové populace. Soustředěním se na osobu Billa Gatese sledované weby kopírují trend přítomný v zahraniční.

Výhled do příštích týdnů

Kritika EU – oblíbeného cíle sledovaných webů – bude velmi pravděpodobně pokračovat. Společnou tezí těchto kritik bude skutečnost, že selhání Unie během pandemie dokazuje její zbytečnost a je tedy nutné posílit roli národních států.

Konspirační teorie o očkování, které jsou v českém online prostoru relativně etablované, se budou objevovat i nadále. Jejich zvýšený výskyt se dá očekávat zejména ve chvíli, kde dojde k posunu ve vývoji vakcíny proti nemoci COVID-19.