V souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem, který znovu vyeskaloval po teroristických útocích Hamásu na Izrael, se často objevuje grafika s mapami o tom, o kolik území Palestina údajně přišla za posledních přibližně 70 let.

Faktem je, že Izrael je kritizován za výstavbu osad v blízkosti východního Jeruzaléma na Západním břehu Jordánu, v takzvané oblasti E1, tedy v oblastech, které lze považovat za palestinské. Tuto výstavbu kritizoval své doby i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kritiku si vysloužil Izrael například i ze strany USA.

Druhým faktem ovšem je, že palestinský stát nikdy neexistoval. A mohl vzniknout. Po druhé světové válce, v roce 1947, přijala Organizace spojených národů (OSN) plán rozdělení mandátní Palestiny, který doporučoval vytvoření nezávislého arabského a židovského státu a internacionalizovaný Jeruzalém. Tento plán na rozdělení byl přijat Židy, ale odmítnut Araby. Ihned poté, co Valné shromáždění OSN přijalo plán jako rezoluci č. 181, vypukla v Palestině občanská válka a plán nebyl realizován. Místo toho armády pěti arabských států nově vzniklý Izrael v roce 1948 napadly, a rozpoutaly tak Válku za nezávislost. Proto se 5. června 1967 Izrael rozhodl zaútočit, zničil celé egyptské letectvo a během šesti dnů obsadil Pásmo Gazy, Sinajský poloostrov, Západní břeh Jordánu a Golanské výšiny.

Palestinský stát tedy mohl již dávno existovat, kdyby místo agrese arabské státy usedly za jednací stůl. Místo toho dochází pravidelně k agresím ze strany teroristů nebo jiných arabských států.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.