V souvislosti se vzájemným ostřelováním mezi Pákistánem a Íránem roste na sociálních sítích napětí. Někteří to vykládají tak, že jde o začátek nové světové války. Jakkoliv nechceme konflikt bagatelizovat, nic nenasvědčuje tomu, že by z konfliktu vznikla „globální válka“. Velké země vyzývají ke klidu a je zřejmé, že si ozbrojený konflikt nepřejí.

Evropská unie vyjádřila v souvislosti s děním v oblasti Blízkého východu a jižní Asie hluboké znepokojení. Mluvčí šéfa unijní diplomacie Peter Stano vyzval všechny důležité hráče v oblasti, aby usilovali o zmírnění napětí. Turecké ministerstvo zahraničí vyzvalo Írán a Pákistán, aby postupovaly zdrženlivě. Šéf turecké diplomacie Hakan Fidan uvedl, že mluvil se zástupci obou zemí. Prohlášení vyzývající k uklidnění napětí předtím přišlo také z Číny.

Podle všeho jsou cílem útoků teroristické organizace. Problém ovšem je, že Írán a Pákistán na ně útočí na cizím území, což dané země mohou chápat jako akt agrese proti nim. „Írán v úterý ostřeloval pákistánskou provincii Balúčistán. Útok cílil na dvě základny balúčské ozbrojené skupiny Džajš al-Adl. Útok rozhněval Pákistán, který jej označil za “hrubé porušení mezinárodního práva”. V noci na čtvrtek reagoval sérií úderů na několik údajných úkrytů separatistů v Sístánu a Balúčistánu, které leží na hranicích obou zemí. V obou případech země útočily na separatistické skupiny, které se snaží vybojovat větší práva a dlouhodobě i nezávislost pro menšinu Balúčů, kteří žijí na hranici Pákistánu, Íránu a Afghánistánu. Boj Pákistánu a Íránu proti separatistům působícím na obou stranách jejich hranic není ničím novým. V průběhu let docházelo na neklidné hranici pravidelně ke střetům se smrtelnými následky. Situace se podle odborníků pravděpodobně vyostřuje kvůli probíhající válce mezi Izraelem a teroristy hnutí Hamás. Větší regionální konflikt může podle nich povzbudit Írán, aby aktivněji útočil na cíle za svými hranicemi. Zejména proto, že Spojené státy se pohybují na hraně mezi deeskalací násilí a ukazováním vlastní vojenské síly, aby Írán odradily od dalších kroků,“ píše Aktuálně.cz.

Kroky USA lze tedy kritizovat, neznamená to však, že by se USA přímo zapojily do případného válečného konfliktu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.