Je to neuvěřitelné, ale i tragédie jako ta, která se stala v Pardubicích se může stát součástí protiukrajinských nálad. Po srážce dvou vlaků zemřeli čtyři lidé, z toho dva z Ukrajiny a dva ze Slovenska. Aleš Svoboda z Mělníka následně zveřejnil příspěvek, ve kterém tvrdí, že česká média informovala jen o úmrtí občanek Ukrajiny a prý se nezmínila, že zemřely také dvě Slovenky. Přitom je to nesmysl. Česká republika tato oznámení nechává na zemích, odkud oběti pochází. A ukrajinské úřady zkrátka o národnosti obětí informovaly dříve.

„Ukrajinský zpravodajský server Evropská pravda ráno po nehodě informoval o tom, že podle ukrajinského ministerstva zahraničí mezi oběťmi pardubické nehody byly také dvě občanky Ukrajiny. Zprávu zanedlouho potvrdilo také samotné ministerstvo na svém webu. V českých médiích se informace o národnosti dvou obětí objevila po 11. hodině dopolední. Zprávu o ukrajinské národnosti obětí přinesly krátce po sobě např. Novinky.czČTK, Deník N, Česká televize či Aktuálně.cz. Národnost třetí a čtvrté oběti pak pro ČTK s odvoláním na české úřady potvrdilo až později odpoledne slovenské ministerstvo zahraničí. Zprávu o tom, že mezi oběťmi jsou také dvě Slovenky, zveřejnili kromě ČTK také Česká televize či Deník N. Další zpravodajské weby, mj. Aktuálně.cziROZHLASTN.cz, a Seznam Zprávy později vydaly či aktualizovaly své články o vlakové nehodě, kde uvedly národnost všech čtyř obětí. Vzhledem k tomu, že národnost ukrajinských a slovenských obětí byla potvrzena v rozmezí cca 7 hodin, je pochopitelné, že česká média informovala nejprve o ukrajinských obětech a až později o obětech ze Slovenska,“ zjistili analytici z českého Demagogu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.