Klesající volební účast mladých lidí sehrála ve světě podstatnou roli u významných národních rozhodnutí. Například u referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie šlo k volbám pouze 64 % voličů ve věku 18-24 let, zatímco lidí starších 65 let přišlo téměř 90 %. Až v důsledku tohoto pro většinu mladých Britů nepříznivého rozhodnutí byla jejich účast v následujících volbách naopak historicky nejvyšší. V prezidentských volbách ve Spojených státech v roce 2006 se rozhodlo nevolit 95 milionů lidí. Mladých lidí ve věku 18-29 let přišlo k těmto volbám pouze 50 %. Přitom z uvedených zdrojů vyplývá, že v obou případech mladí voliči volili výrazně jednotněji než ostatní věkové skupiny. Jejich vliv na výsledek voleb byl však v důsledku malé volební účasti výrazně nižší.

Projekt Festival Svobody, který má primárně za cíl spojovat iniciativy pořádající oslavy a další akce pořádané v den výročí Sametové revoluce 17. listopadu, přišel s výzvou Nevolíš, zaplatíš. Cílem je zaujmout především mladé voliče a přesvědčit je, že účast ve volbách je důležitá.

“V posledních volbách do Poslanecké sněmovny ČR v roce 2013 volilo pouze 60 % lidí. Mladých ve věku 18–29 let pak pouze polovina. Naší snahou je tento trend v České republice zastavit. V letošních volbách do Poslanecké sněmovny se rozhoduje o klíčových otázkách týkající osudu naší země i života každého z nás. Proto považujeme tyto volby za nejdůležitější volby od roku 1992. Naším cílem je touto kampaní vyzvat všechny občany, a především pak mladou generaci, k účasti na těchto volbách. Díky demokratickému zřízení má každý z nás přímý vliv na to, jak volby dopadnou a jakým směrem se Česká republika vydá,” píší v prohlášení.

Na lidi všech věkových kategorií pak cílí projekt Nebojím se volit. “Náš volební systém hlasy těch, kteří se voleb nezúčastní, přerozdělí podle metody zvýhodňující strany s největším volebním ziskem. Naše neúčast tedy nakonec není ani protestní, protože místo oslabení těch, jež nechcete volit, přímo posilujete ty, kteří získali nejvíc. Možná si říkáte, že to je tím pádem stejně jedno, silní jsou jen o něco silnější, ale poměry se nemění. Není to pravda. Nevoliči můžou snadno udělat ze strany, která potřebuje k vládě dohodu o koalici, stranu s nadpoloviční většinou mandátů. A ta pak může vládnout pohodlně sama! Jednoduše tak můžeme svou neúčastí ve volbách zvolit místo demokracie vládu jedné strany nebo koalici, kterou bychom ve vládě viděli jen neradi. Nebojte se volit, i když máte o své volbě pochybnosti. Dost pravděpodobně bude totiž vaše volba zastupovat vaše zájmy lépe než hlas, který jste nedali a vzali si ho jiní. Pojďte k volbám,” píší na svých stránkách.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.