V souvislosti s povodněmi se šíří také příběhy lidí, kterým stát nepomohl nebo nedostatečně. Například Soňa Brachtlová zveřejnila příběh psychicky nemocných bratrů, kteří dostali od státu jen hmotnou pomoc ve výši 5 000 Kč. Z uvedeného dokumentu je však zřejmé, že bratři při uvedení žádosti napsali, že v podstatě nebylo nic zničeno.

Brachtlová však v příspěvku uvedla, že byly zničeny i skříně nebo mrazák. To však v žádosti uvedeno zjevně nebylo. Pokud už dojde k rozhodnutí o vyplacení určité částky, toto rozhodnutí nemůže být okamžitě přehodnoceno. Proti původnímu odvolání je nutné se odvolat, což nakonec Brachtlová udělala. Představa, že okamžitě dojde k navýšení pomoci až do maximální výše 72 900 Kč, je nereálná.

A co říká zákon? „Při stanovení výsledné částky se přihlíží k sociálním a majetkovým poměrům a příjmové situaci domácnosti. Její celková výše přitom může dosáhnout až do patnáctinásobku částky životního minima jednotlivce, tj. maximálně 72 900 korun.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.