Generální tajemník Antónia Guterres 24. října 2023 prohlásil, že útok Hamásu na Izrael nevznikl ve vakuu a že Palestinci trpěli 56 let dusivou okupací (opomněl ovšem zmínit dvacetiletou okupaci Judeje a Samaří Jordánskem). Izraelští představitelé za to Guterrese ostře zkritizovali a vyzvali jej k rezignaci. Guterres se proti izraelské kritice ohradil, psal o misinterpretaci svého výroku a na Xwitru uvedl, že pocit křivdy u Palestinců neospravedlňuje hrůzné útoky Hamasu, zároveň však své tvrzení ihned relativizoval tím, že tyto útoky nemohou ospravedlnit kolektivní trestání palestinského lidu.

Na Guterresovo původní prohlášení zareagoval německý židovský novinář Henryk Broder (dříve „Der Spiegel“, nyní „Die Welt“) a označil Guterrese za čistokrevného antisemitu, protože generální tajemník implicitně řekl, že si Izrael za útok může sám. Broder v interview konstatoval, že Guterres je zkušený  profesionální politik a že rozhodně nemůže jít o nedorozumění, protože velmi dobře ví, jaká slova a jaké formulace má používat.

Henryk Broder se vždy velmi kriticky vyjadřoval k imigrační politice a odsuzoval tolerování islamismu v Německu (učinil tak v bestselleru „Hurá, kapitulujeme“, vydaném v roce 2006). Dostalo se mu tehdy značné kritiky z levého spektra.

Dalším Broderovým „zářezem“ je propuštění komentátora Kena Jebsena z veřejnoprávního rozhlasu RBB. K Broderovi se tehdy dostal e-mail, ve kterém Jebsen píše, že ví, „kdo vynalezl holocaust jako PR“; vedle toho uvedl i několik klasických antisemitských konspirací. Rozhlas jej nakonec po jistém přetahování propustil nejen kvůli antisemitismu, ale také proto, že nedodržoval redakční standardy (například mluvil o „teroristické lži 9/11“). Po odchodu z RBB si Jebsen na YouTube zřídil kanál KenFM, kde nyní již otevření šířil konspirace o fejkové demokracii, útočil na Ukrajinu, obhajoval Rusko, šířil antisemitské lži apod. Účastnil se také antivaxerských akcí. Nutno však dodat, že i Henryk Broder je kontroverzní postavou, když například mluvil před poslanci AfD.

OSN ostatně má v otázce antisemitismu má míslo na hlavě, protože např. jen v roce 2022 přijalo valné shromáždění OSN 15 rezolucí proti Izraeli, ale jen 13 proti všem ostatním státům na světě. Hanebné je i jednání UNESCO, které v roce 2016 přijalo rezoluci o Jeruzalémě a svatých místech, aniž by vůbec zmínilo Židy. Další organizace OSN, UNRWA (Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě), existuje už od roku 1949 a za uprchlíky považuje lidi už v 5. (sic!) generaci (což znamená, že jich je stále přibývá), šíří antisemitismus na školách placených z peněz EU. Tato skutečnost byla 12. 9. 2023 předmětem interpelace skupiny poslanců EP. Republikánský poslanec Jim Risch z Idaha 4. října 2023 požadoval zastavit financování „antisemitské UNRWA“.


author