Zpravodajský web iDNES.cz publikoval článek, podle kterého má „osm metrů čtverečních pro život stačit“. Samotný web následně přeformuloval nadpis článku na „Osm metrů bez stínu. Parametry osvitu nebo větrání musí splnit jen část bytu.“ Odpůrci vlády však okamžitě začali sdílet původní nadpis článku.

A o co jde? Ministerstvo pro místní rozvoj nově definovalo, jak má vypadat nový nejnižší standart bydlení. Stanovuje, že každá bytová jednotka, pokud má být zkolaudovaná k bydlení, musí obsahovat místnost, kde dopadá denní světlo bez stínu a je možné místnost vyvětrat. Tato místnost musí mít nejméně osm metrů čtverečních. Neznamená to tedy rozhodně, že se mají stavět takto malé byty. Řeč je o denní místnosti ke spaní. I nejmenší byty samozřejmě dál budou muset obsahovat například sociální zázemí. Dlouhodobě přitom platí, že jednopokojový byt nesmí mít méně než šestnáct metrů čtverečních. Tato podmínka zůstává v platnosti nadále. Ve skutečnosti tedy jen zpřesňuje již existující standardy.

Nutné také dodat, že ačkoliv tento zákon (resp. novela stavebního zákona) je připisován současné vládě, na jeho tvorbě začala pracovat už vláda ANO a ČSSD.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.