Příznivci Ruska v posledních dnech ve velkém sdílí, že Rusové vlastní novou přelomovou zbraň. Jde o rakety Orešnik (Oreshnik) a má jít o hypersonické střely. Má to však zádrhel. Podle všeho jde jen o vylepšený systém ze 70. let a určitě není hypersonický.
„Jasněji do celé věci vnesl ranní nález úlomků motorových stupňů raket, a nakonec i prohlášení Rusů, zakončené projevem prezidenta Putina. Ohlásil, že šlo o útok novou ruskou balistickou raketou. Podle všech předpokladů šlo o nový typ rakety 9M729 Orešnik, což je odvozenina systému RS-26. Sama RS-26 Ruběž vznikla zmenšením staršího projektu mezikontinentální balistické rakety RS-24 Jars, třístupňové rakety na pevná paliva, která naopak konstrukčně i výkonově vychází z rodiny balistických raket Topol/Topol-M, které se začaly vyvíjet už v roce 1977.
Jako již mnohokrát ruské zdroje zmiňují slovo „hypersonická“ jako důležitý fakt, který má zvýšit hodnotu nasazené výzbroje v očích veřejnosti i protivníků. Ruské zdroje, mluvící o úspěších ruského zbrojního průmyslu, si s tímto slovem obecně pohrávají poměrně často. Za hypersonickou byla označována například také balistická střela Iskander nebo z ní odvozená aerobalistická raketa Kinžal. Jde však o tradiční a zjevně úmyslné zmýlení pojmů. Jako hypersonickou můžeme označit takovou zbraň, která se pohybuje rychlostí vyšší než 5000 kilometrů v hodině. Ovšem zbraň musí této rychlosti dosáhnout ve vodorovném letu a musí jí být schopna alespoň nějakou dobu udržovat. Rakety, které Rusové zmiňovali dříve (Iskander, Kinžal), i nová raketa Orešnik však takovou schopností nedisponují,“ konstatuje Deník.cz.
Podle ISW ale představitelé Pentagonu potvrdili, že raketa Orešnik není zásadně novou zbraní. Jde o raketu středního doletu na bázi mezikontinentální rakety RS-26 Ruběž. Podle experta německého listu Bild Juliana Röpkeho střela, která zasáhla Dnipro, neměla žádné výbušniny.
„Více sledovacích kamer zachytilo takzvanou submunici, to znamená RS-26 Ruběž, při návratu do nižší atmosféry. Tyto snímky ukazují šest raket padajících z oblohy skrz mraky,“ uvedl Röpke, expert na analýzu tzv. otevřených dat. Podle něj ale tyto rakety škodily pouze kinetickou energií z pádu z výšky.
„Šlo o substituci se stejnou hmotností a rozměry, jako by šlo o jadernou nálož, kterou měla náhrada simulovat. To dokazuje, že šlo spíše o propagandistickou a politickou než vojenskou akci,“ doplnil.