Na Facebooku se opět začíná šířit vymyšlený citát z loňska. „Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve spolupráci s Anglosasy podařilo zmanipulovat celou Evropu a vehnat proti sobě do války dva největší slovanské národy“, stojí ve vymyšleném citátu Jiřího Stracha. Začal se šířit přitom prostřednictvím anonymních účtů. Nikoho z výše uvedených nenapadlo si autenticitu ověřit, přitom například označení “Anglosasové” používá ruská propaganda k označení Západu.

„Milí přátelé, na sociálních sítích se lavinovitě šíří text, který je mi připisován. Řeší velmocenské vztahy a válečné konflikty. Nejsem autorem tohoto textu! Ostatně, tohle není můj styl. Je to text nepokorný, konfrontační a vyhrocený. A to není moje vidění světa,“ napsal Jiří Strach.

„Text, jehož autorství nyní facebookové příspěvky připisují Jiřímu Strachovi, se nám podařilo dohledat na profilu aktivisty Štěpána Vostatka, který jej zveřejnil 25. dubna 2022. Následně příspěvek převzalo politické hnutí Aliance národních sil a rozšířilo jej dál. Na podzim 2023 byl text sdílený na sociálních sítích doplněn o jméno Jiřího Stracha a začal se znovu šířit, tentokrát jako údajný citát režiséra. Vyjádření přisuzované Jiřímu Strachovi sdíleli dokonce i někteří politici, např. senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. V posledních dnech se příspěvky s tímto citátem opět šířily mj. v proruských facebookových skupinách,“ doplňuje historii textu Deamgog.cz.

Názory Jiřího Stracha přitom lze nazvat také kontroverzními. Například kvůli názorům na údajnou cenzuru. Strach se staví proti politické korektnosti, což je legitimní postoj. Za lehce nekorektní však považuje i útoky na ženy. Před šesti lety postoval Jiří Strach na své sociální sítě žertovnou fotografii. Byl na ní v křiváku, nekompromisně hleděl do kamery a na sobě měl tričko s nápisem Je suis Weinstein. „Krátce před zveřejněním Strachovy fotografie, právě v říjnu 2017, New York Times publikovaly známý text, v němž oběti Harveyho Weinsteina poprvé veřejně promluvily. V té době také vzniklo hnutí #MeToo, sympatizující s oběťmi sexuálního násilí. Strachův vtípek byl nehorázný už tehdy, kdy jsme se ale mohli utěšovat tím, že Weinsteinovy zločiny nebyly ještě prokázány (ač důkazy a výpovědi už v roce 2017 velmi silně svědčily proti němu). Dnes, kdy už je Weinstein usvědčeným sexuálním násilníkem.

Jiří Strach svou kauzu nejspíš doteď bere jako lehkou provokaci, ale my bychom ji tak brát neměli. „Strach rád mluví o ideologii, o tom, že současná vlna kauz sexuálního násilí je jejím produktem. Hájí pachatele prokázaných trestných činů s poukazem na to, že se proti nim spikly mladé herečky, čímž v podstatě opakuje to, čím se hájil sám Weinstein,“ píše Deník N.

Text smyšleného citátu:

“Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve spolupráci s Anglosasy podařilo zotročit a zmanipulovat celou Evropu a vehnat proti sobě do války dva největší slovanské národy.

Žasneme, že synové a vnuci hrdinů Ruska a Ukrajiny kteří v boji proti hitlerovským zrůdám bok po boku společně umírali ve Velké vlastenecké válce, zabíjí dnes jeden druhého jako nesmiřitelní nepřátelé.

Jak se mohlo stát, že i zbývající slovanské národy stojí na straně nejděsivějšího predátora světa USA a v roli užitečných idiotů eskalují válku zasíláním zbraní a bojové techniky, čímž si kopou vlastní hrob, protože pokud se válka přehoupne přes hranice Ukrajiny, budeme my a další slovanské národy první na ráně.

A Amerika si nad svým zvráceným dílem mne ruce v bezpečné vzdálenosti od válečné zóny.

Válka, v níž umírají Slované přinese USA bohatství, zatímco Češi a další nejen slovanské země budou za Ameriku umírat, v lepším případě zchudnou a stanou se na Americe závislé.

Nikdo jsme dříve nechápali, jak mohl Hitler zmanipulovat k válce celé Německo. Pochopili jsme až dnes, když vidíme, co se to s námi stalo.

Mnozí z nás už máme díky historickým pramenům téměř hmatatelnou jistotu, jak děsivě si je dnešní zmasírovaná společnost podobná bezohledností, nenávistí a cenzurou, s tou, která předcházela druhé světové válce. Jen jsme ve své nenávisti místo Židů udělali lovnou zvěř z Rusů.

Ti už se bojí z obavy o svoji bezpečnost někde promluvit.

Všude, kde se co šustne se hodí na Rusy, ruské špiony, agenty a když náhodou na chodníku vyšlápneme hovno, určitě ho tam nastražili Rusové.

Vyženeme ruské studenty ze škol, dáme jim výpověď z práce, z pronájmu, vyhostíme je, rozbijeme jim výlohy jejich obchodů a také ústa znemožníme podnikání, vyřadíme je ze sportovních soutěží, uvalíme na ně zdrcující sankce, natlačíme se na jejich hranice, až nakonec Rusko doženeme k použití jaderných zbraní.

Je tragikomické, jak se modlíme, aby nezačala třetí světová válka a neuvědomujeme si, že už v ní jsme. Je úplně jedno jestli fyzicky nebo materiálně, protože zasíláním zbraní do válečného konfliktu se stáváme účastníkem války.

Vina za to, co bude následovat v příštích týdnech a měsících padá na USA, Evropu, na nás Čechy.

Jak tady nedávno napsal jeden z účastníků FB: “Nepochopili jsme, že svět ovládli ti nejhorší z nejhorších. Psychopati, sociopati, hadi v oblecích, svině, co si neváží jiného života, než toho svého.

Naučili nás překročit chudáka ležícího na ulici, naučili nás nevnímat problémy druhých, donutili nás zapomenout, že to nejkrásnější a nejdůležitější v životě je přátelství, porozumění, ohled, láska a úsměv.

režisér Jiří Strach”


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.