Na Facebooku je opět sdílen hoax, že v Praze bylo přejmenováno Betlémské náměstí na náměstí Jana Palacha. „Dokonce i za Hitlera i za komunistů to bylo Betlémské náměstí,“ stojí v příspěvku.

Betlémské náměstí samozřejmě nikdo oficiálně nepřejmenoval. Jedná se jen o dílo neznámého vtipálka z roku 2022. „Pražané v uplynulých dnech mění význam místopisných tabulek, které nesou názvy ulic. V Praze 10 byly tabulky s nápisem Moskevský vyzdobeny ukrajinskou vlajkou, tabulky v Ruské ulici nahradil nápis Ruská válečná lodi, jdi do p*dele a cedulka na náměstí na  Starém Městě nově nese nápis náměstí Volodomyra Zelenského,“ píše regionální web Pražská drbna. Zdůrazňuje však, že jde jen o vtip.

Žádný podnět na oficiální přejmenování ulic od svých občanů Praha 10 ani Praha 1 neobdržela„Jen jsme zaznamenali dotazy a debaty na sociálních sítích. Na Praze 10 je více názvů, o kterých se diskutuje jako například Moskevská a tak dále, ale v současné chvíli se maximálně soustředíme na okamžitou pomoc válečným uprchlíkům, aby měly rodiny kde bydlet a děti kam chodit do školy,“ vysvětlil mluvčí desáté městské části a doplnil, že na žádném oficiálním orgánu městské části se dosud žádné přejmenovávání v souvislosti s válkou na Ukrajině neřešilo. Cedule ulic jsou centrálně v gesci pražského magistrátu, nikoliv městských částí a jejich případné přejmenování musí projít procesem projednání. „Podněty k pojmenování přicházejí od různých navrhovatelů, například od občanů, od škol, stavebních firem, spolků, klubů, od městských částí. Postup je takový, že návrhy nejprve projednává radnice příslušné městské části, po schválení jejím zastupitelstvem jsou postoupeny k posouzení místopisné komisi Rady hlavního města Prahy a pak jsou předloženy městské radě,“ vysvětlil pro Pražskou Drbnu mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Podle MF DNES bylo náměstí takto neoficiálně pojmenováno jen po dobu několika hodin, než pracovníci městské části nápis sundali. To, že město měnit název náměstí neplánuje, pak potvrdil i Vít Hofman, mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy. Ten uvedl, že o podobných návrzích nemá informaci a nedovede si představit, že by k něčemu takovému u takto významného náměstí došlo. Dodejme zároveň, že pojmenovat náměstí po současném ukrajinském prezidentovi není možné již ze zákona, podle kterého veřejná prostranství nemohou nést jména žijících osobností,“ doplňují analytici projektu Demagog.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.