Deník New York Times nedávno vydal třídílný dokument věnovaný dezinformacím. Tři epizody nazvané Poznejte agenty KGB, kteří vynalezli fake news7 přikázání fake news a Celosvětová válka proti pravdě nabízí přehled historie falešných zpráv, ale věnují se i současnosti.

Ve videích má divák možnost vidět rozhovory s bývalými agenty KGB, ale také s jejich protivníky z USA, kteří měli na starosti se sovětskými dezinformacemi bojovat. Dokument představuje i legendární operaci KGB s názvem Operation Infektion, po které seriál dostal i svůj název. O co v ní šlo?

Psal se červenec roku 1983, kdy v indických novinách The Patriot vyšel kontroverzní článek. Jeho autor tehdy jako vůbec první napsal, že Spojené státy americké vynalezly virus HIV, jehož cílem je vymýtit Afroameričany a gaye. Článek dokonce za místo vzniku viru označil Fort Detrick ve státě Maryland, kde bylo do roku 1969 centrum pro vývoj biologických zbraní.

Zpráva o tom, že HIV vyrábí americká armáda, obešla celý svět, ale šířila se pomaleji, než jsme zvyklí dnes. Televizní stanice CBS ji například odvysílala až 30. března 1987 jako součást svého zpravodajství. Miliony Američanů tehdy poslouchali, jak se moderátor Dan Rather odvolává na zjištění sovětské armády, které údajně dokazovaly, že HIV vznikl právě ve Spojených státech.

Proč se tato falešná zpráva začala šířit právě prostřednictvím indického deníku? Text o HIV obsahoval chyby a bylo zřejmé, že ho nemohl napsat někdo, pro něhož by byla angličtina rodným jazykem. Dokument New York Times v dokumentu mimo jiné přichází s informací, že Sovětský svaz využíval The Patriot na vydávání zpráv v anglickém jazyce. Podle bývalého agenta KGB podobné texty většinou vycházely v zemích třetího světa, protože bylo snadné oklamat místní novináře.

Při této strategii bylo téměř nemožné vypátrat původní zdroj zprávy. Dva roky po zveřejnění v Indii se článek dočkal premiéry i v SSSR. Jedny z moskevských novin vydaly zprávu o výrobě viru HIV americkou armádou. Zdroj informace? Indické noviny The Patriot.

Jak tvrdí dokument, dobrá falešná zpráva potřebuje i „užitečné idioty“, kteří jí dodají potřebnou legitimitu. V roce 1986 se přihlásili dva východoněmečtí biologové, kteří prý měli důkaz o tom, že USA opravdu vyrábí HIV. KGB pak zajištěno, aby se zpráva a „důkaz“ o tom, že USA vyrábí virus na vraždění Afroameričanů, rozšířila po celé Africe. Netrvalo dlouho, a tento výmysl o HIV byl zveřejněn více než 200-krát v 80 různých zemích.

A tak se dostáváme až k televiznímu vysílání v roce 1987. Dezinformace v zahraničí poškodila image Spojených států, neboť některé zahraniční vlády výmyslu uvěřily. Zaměstnanci amerických institucí dokázali zprávu vyvrátit a ze šíření dezinformace obvinili Sovětský svaz. Argumenty Američanů se dostaly až do Kremlu, přímo k tehdejšímu vládci Michailu Gorbačovovi.

Pár dní poté se stalo něco nemyslitelné. Gorbačov dezinformaci vyvrátil, omluvil se americkému prezidentovi Ronaldu Regan a slíbil, že falešnou zprávu nebude šířit dál.

Tím byla celá kauza uzavřena. Jedna z největších a nejefektivnějších dezinformační operaci však poukazuje na promyšlenost sovětské strategie.