Ministerstvo zdravotnictví varuje před premisami, které se šíří, a to například, že onemocnění covid zanechá mnohaletou imunitu. „Pravdou je to, že prodělané onemocnění COVID-19 v jakékoliv podobě zanechá mnohaletou imunitu v buněčné paměti a tak v případě prodělání nemoci v jakékoliv podobě (ochrana jen v buněčné imunitě nebo v kombinaci s protilátkami) není nutné se očkovat,“ řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jiří Beran.

Ministerstvo zdravotnictví však s tímto předpokladem rozhodně nesouhlasí. „Jakkoliv není jasné, jak dlouho tzv. post infekční imunita vydrží, rozhodně nejde o celoživotní ani dlouhodobou imunitu. I když data ukazují, že po prodělané nemoci by člověk neměl onemocnět za krátkou dobu znovu, jsou zaznamenány i výjimečné případy, kdy lidé onemocněli dvakrát po sobě s odstupem jednoho nebo dvou měsíců. Očkovací látka vytvoří daleko vyšší hladiny protilátek a buněčnou imunitu. Taková imunita je robustnější, a proto také dlouhodobější,“ píše Ministerstvo zdravotnictví ČR na svém webu.

„Podle dosavadních znalostí se ukazuje, že imunita, tedy ochrana po prodělaném onemocnění covid-19, nemusí být dlouhodobá a může trvat jen několik měsíců. Již za 85 dnů u většiny osob klesají hladiny protilátek po prodělané nemoci více než na polovinu,“ uvedl pro Lidovky.cz vládní epidemiolog Roman Chlíbek. To, že člověk nemoc prodělá, navíc automaticky neznamená, že se u něj protilátky vytvoří. Jak podotýká i Chlíbek, jedinci s minimálními projevy nemoci nebo ti, u kterých se virus vůbec neprojevil, mívají od začátku jen nepatrné množství protilátek. A to na ochranu před opakovanou nákazou covidem-19 nestačí.

„Není nicméně jasné, jaká hladina protilátek je potřebná, aby byla splněna protektivní účinnost, ať už po přirozené imunizaci, nebo po té umělé, tedy po očkování,“ uvádí Marek Petráš, jenž vedl vědeckou skupinu pro vývoj tuzemského séra. Zdravotní experti však poprvé ověřili minimální délku trvání imunity po očkování proti novému koronaviru. Výsledky studie ukazují, že vydrží nejméně stejně dlouho jako imunita získaná „přirozeně“, tedy proděláním nemoci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.