Na sociální síti Facebook se šíří příspěvky, které tvrdí, že Olena Zelenská koupila šperky v New Yorku za více než milion eur. Mělo se tak stát v době kongresu OSN.

Autoři příspěvků a článků o Zelenské se odkazují na nigerijský mediální kanál The Nation. Uvádějí, že zatímco Zelenskyj byl ve Washingtonu a jednal o podpoře pro Ukrajinu, jeho manželka Olena Zelenska byla zpozorována v obchodě Cartier v New Yorku. K článku je připojen příběh na Instagramu, ve kterém bývalá pracovnice prodeje vzpomíná na setkání s první dámou Ukrajiny. Po nabídnutí pomoci se k ní Zelenská podle ní chovala hrubě, poté se dožadovala setkání s manažerem a druhý den dostala výpověď. Žena říká, že spolu se svými osobními věcmi si z obchodu odnesla i účet o koupi, ze kterého vyplývá, že Olena Zelenska utratila 1 100 000 dolarů na šperky Cartier.

Příběh má však několik trhlin. Faktura o koupi šperků Cartier je z 22. září 2023, kdy byly Olena Zelenská a Volodymyr Zelensky na oficiální návštěvě Kanady. V pátek 22. září 2023 Zelenskyj po boku své manželky vystoupil v kanadském parlamentu. Proto je nemožné, aby si Zelenská v ten den osobně zakoupila šperky v obchodě Cartier v New Yorku.

„Existuje teoretická možnost, že faktura byla vystavena dodatečně. Ve videu žena tvrdí, že byla propuštěna následující den po návštěvě Oleny Zelenské a při “balení věcí” si udělala kopii faktury. Vzhledem k tomu, že datum na faktuře je 22. září, potenciální nákup mohl být proveden o den dříve. Ale ani 21. září nebyla Olena Zelenská v New Yorku: prezidentský pár se od časného rána scházel ve Washingtonu DC, což je více než 300 kilometrů od New Yorku,“ píše Demagog.cz.

Že se jedná o dezinformaci, se shodují i další fact-checkingové weby jako Myth DetectorNewsWeek. Věci se věnovala i slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.