Některá média se snaží evidentně přiživit napjatou situaci mezi některými Romy a Ukrajinci. V Novém Bydžově ležícím na hranici Královehradeckého a Středočeského kraje došlo k banální strkanici, kdy zjevně opilý mladý Ukrajinec slovně provokoval místní Romy a jeden z romských spoluobčanů pak do mladíka strčil. Nic víc se nestalo. To však nezabránila CNN Prima udělat monstrózní reportáž z místa události a k události se vyjádřil i ministr vnitra Vít Rakušan.

„Vážně tohle postrčení komentuje ministr vnitra Vít Rakušan? A vážně o tomhle několikaminutovém provokování ukrajinského Bruce Leeho a následném žďuchnutí píše CNN Prima NEWS jako o dalším drsném konfliktu mezi Romy a Ukrajinci? A nezbláznili jste se náhodou?“ ptají se redaktoři webu Romea.cz.

„Co se však ve skutečnosti podle nesestříhaného videa stalo? Video nejdříve ukazuje, jak zjevně podnapilý mladík s batohem předvádí před skupinou mladých Romů a Romek několik minut kreace hodné nezapomenutelného bojovníka Bruce Lee. Romové a Romky z něj mají spíše legraci a na provokace nereagují, otáčejí se k němu zády. Rusky nebo ukrajinsky hovořící mladík se ke skupince stále Romů stále vrací. V jednu chvíli si pak novobydžovský Bruce Lee sundá batoh a jde k mladému Romovi, který před ním nejdříve ustupuje a následně do něj lehce strčí. Mladík s batohem znovu slovně útočí na mladého Roma a přiblužuje se do jeho těsné blízkosti. V tu chvíli se do incidentu vloží další Rom, který do provokujícího mladíka strčí silněji, ten zavrávorá a padá na zem. V ten moment však ostatní přihlížející i muž, který celý incident natáčí, brání dalšímu konfliktu a všichni provokujícímu mladíkovi říkají ať jde pryč, mezitím ale volají také policii. Video pak ukazuje po nějaké době i příjezd policie, které Romové vysvětlují, že mladík vyhrožoval, že si zavolá dalších 50 kamarádů. Romové si pak v další části videa stěžují, že policisté se potyčkou nechtěli zabývat,“ popisuje konflikt Romea.cz.

„Dle oznámení šlo o potyčku dvou mužů, po příjezdu hlídky se druhý z nich na místě již nenacházel. Újmu na zdraví jsme v souvislosti s tímto případem nezaznamenali, incidentem se nadále intenzivně zabýváme, zjišťujeme veškeré okolnosti, aby došlo k řádnému prošetření,” napsala policie v reakci na sestříhané video šířící se na sociální síti Twitter, kde v popisku uživatel pod jménem Kožený Jiří zcela lživě píše o tzv. “romské férovce”.

„Dokážu pochopit rozhořčení, které tyhle zprávy vyvolávají. Prosím, berte ale v úvahu fakt, že napsat osobní komentář na spornou událost je otázkou několika vteřin. Zatímco prošetřit, co se opravdu stalo, nějakou dobu trvá. Děkuji policii, že věc řeší a veřejnost bude informovat,“ komentoval banální událost ministr vnitra Vít Rakušan.

Částečně tak kvůli falešné zprávě o romské férovce, částečně pak díky horlivosti médií se přifukuje napjatá situace mezi dvěma nejpočetnějšíma menšinami v ČR. Asi si těžko představit, že by takto CNN Prima NEWS informovala o každém opileckém postrčení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.