Zřejmě okurkovou sezonu prožívají česká média. MF Dnes předevčírem na titulní stárnu umístil článek s nadpisem „Komáři v Česku mají virus smrtící horečky“. Článek je přitom zavádějící. Tedy. V článku se vesměs píše pravda, ale přiznejme si, kdo čte celé články…

Takže jak je to ve skutečnosti? V ČR se skutečně objevil exotický komár Culex modestus, který se vyskytuje především u rybníků na jižní Moravě. Jejich výskyt je ojedinělý. „U velké většiny (75 %) infikovaných probíhá infekce zcela asymptomaticky (bezpříznakově), ostatní pacienti mají nespecifické příznaky připomínající chřipkové onemocnění (zvýšená teplota, bolesti hlavy a únava). Pouze u méně než 1 % pacientů dochází k ohrožení života v důsledku meningoencefalitidy (zánětu mozku a mozkových plen) s nepříznivou prognózou, zejména pak u osob starších 50 let,“ píše web věnující se onemocněním. Takže realita je taková, že u přibližně jednoho ze 150 lidí může dojít k závažnému průběhu. Z tohoto počtu pak u 3-15% může onemocnění být tak fatální, že může znamenat smrt. Jinými slovy, pokud Vás komár štípne, je pravděpodobné, že komár není vůbec nakažen. Pokud je nakažen, je stále 75% pravděpodobnost, že se nemoc u vás neprojeví, protože většina lidí má proti nemoci vyvinuto imunitu. Pravděpodobnost nakažení je tedy absolutně malá. V ČR také nebyl zaznamenán jakýkoliv případ nakažení nemocí.

Pravdou je, že hygienici stejně žádají o pomoc. „Pokud si někdo všimne podivně vypadajícího hmyzu, ať nás kontaktuje,“ vzkazuje epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně.

Na a na závěr něco pro pobavení… Někteří lidé mají již jasno, kdo za to může. Podle odborníků za to může přitom globální oteplování, kvůli kterému se do evropských zemí stěhují nové druhy komárů.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.