Již před nedávnem náš web psal o kauze ohledně bulvárních novin s názvem Na vlastní oči. Tyto noviny pro SPD Tomia Okamura vydává jejich dvojka na magistrát Jan Čížek. SPD platí za výrobu těchto „novin“ miliony korun.

Zdá se, že Tomia Okamura má další problém. Zpracovatelem tohoto díla pro loňské volby oficiálně byla fiktivní společnost s názvem „Praha Na Vlastní Oči s.r.o.“ Jenže podle dostupných informací neměla společnost za 2017 žádný obrat.

Na velký problém upozornil pedagog, novinář a lektor David Klimeš. Ten vyučuje mediální, digitální a komerční komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. „Základní obrysy tohoto nového penězovodu okolo Okamury už známe z minulého podzimu. Vydavatelem se před sněmovními volbami stává prodejce aut Michal Klement se zmíněnou nově založenou minifirmou. Ale od počátku je jasné, že jde jen o schránku a brzo vyjde najevo, že v pozadí je Jan Čížek, který je z Prahy 10 stejně jako vlivný zákulisní hráč Tomáš Hrdlička, jenž svou přízeň od ODS přenesl už před časem právě k SPD. Všichni ví, jak se věc má, nikdo s tím ale nemůže nic dělat, pokud Klement tvrdí, že opravdu zvládá po republice vyrábět, tisknout a distribuovat milióny výtisků novin SPD (historii finančních kouzel Okamury si můžete připomenout třeba tady, jak jsem ji zmapoval před sněmovními volbami).  Jenže v SPD zapomněli na jednu drobnost. A to dost podstatnou. Firmy musí odevzdávat účetní závěrku. A stejně tak to letos udělala i Klementova společnost. Jenže v kolonkách zisku a ztrát chybí alespoň nějaká vymyšlená čísla. Tržby nic, finanční výsledek nula, výsledek hospodaření nula, čistý obrat nula. A to při zajišťování tak monstrózní akce, jako je vydávání antiimigračního bulváru, prostě nejde,“ upozorňuje David Klimeš.

Pro SPD Tomia Okamury by to mohlo mít velmi nepříjemné následky. „Má to samozřejmě i zákonný dopad. Pokud se Klementova firma na ministerstvu kultury nahlásila jako vydavatel novin, tak nemůže být jen mrtvou schránkou. A pak je tu zákon o financování voleb. A to je mnohem vážnější. Pokud minulé sněmovní volby Okamura této firmě za vydávání novin neplatil (jakkoliv ze stranických účtů odtekly milióny na tisk novin neznámo kam), pak Klementova firma nebyla obyčejným obchodním partnerem SPD, ale podporovatelem hnutí, a to opravdu zásadním. A pak měla být v takzvaném registru třetích osob, nad kterým dozírá Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Což nebyla. A není ani pro aktuální podzimní volby. Zdá se tedy, že inženýři z SPD udělali chybu. Velkou,“ dodává David Klimeš.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.