Ve veřejném prostoru se v posledních dnech objevuje informace, že mají být čeští vojáci od 1. dubna vysláni na Ukrajinu. Naposledy tato informace zazněla dnes na tiskové konferenci politické strany SPD. O českých vojácích na Ukrajině se Okamura nejprve pouze zmínil. Informaci rozvedl poslanec SPD a předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten. Podle něj informace pochází z Vyškovska. “Chodí nám dopisy, že vojáci mají být 1. dubna vysláni na Ukrajinu. Lidé se bojí, aby ČR nebyla zatažena do konfliktu na Ukrajině. Rádi bychom se na schůzi dozvěděli, zda to pravda je, nebo není,” uvedl Koten na tiskové konferenci před zahájením schůze. Informace o vyslání je však zcela nepravdivá.

„Ne, opravdu nevysíláme české vojáky na Ukrajinu. Protože bez souhlasu Parlamentu nemůže být žádný voják v zahraničí nasazen. Tvrzení, že vláda plánuje v dubnu vyslat vojáky na Ukrajinu je tedy zcela nesmyslné, neboť vláda by tak dle současného právního rámce ani svévolně učinit nemohla,“ odsoudilo strašení Ministerstvo obrany.

Žádný český voják nemůže být v zahraničí nasazen bez souhlasu obou komor Parlamentu. „Premiér Petr Fiala i ministryně obrany Jana Černochová opakovaně veřejně deklarovali, že česká vláda nemá žádný záměr vysílat české vojáky na Ukrajinu. Stávající mandát pro působení Ozbrojených sil ČR v zahraničních operacích, který byl schválen oběma komorami parlamentu, pouze umožňuje na Ukrajinu vyslat maximálně 35 vojáků,” uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Vyslání je ale možné výhradně za účelem ochrany diplomatických zájmů ČR nebo jejich zapojení do vyšetřování možných zločinů spáchaných v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině. Jiná operace vyjma této schválené není a žádná se ani neplánuje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.