Poněkud zvláštně vypadá postoj SPD Tomia Okamury k případnému obnovení povinné vojenské služby. Novinky.cz předevčírem vydaly článek, ve kterém toto téma řeší. Podle Novinek.cz je Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) pro opětovné zavedení povinné vojenské služby. Opačného názoru však je Tomio Okamura (SPD). „Prosazujeme zavedení šestitýdenního dobrovolného branného výcviku v gesci Armády ČR,” napsal Novinkám Okamura.

Toto prohlášení je poněkud zvláštní. Tato možnost totiž již dávno existuje v rámci aktivních záloh. „Občan České republiky mimo stav ohrožení státu nebo mimo válečný stav může dobrovolně převzít výkon branné povinnosti, pokud požádá o účast na vojenském cvičení. Dobrovolné vojenské cvičení je dobrovolnou přípravou vojáka v záloze. Základní příprava záloh je organizována u jednotlivých prvků Velitelství výcviku – Vojenské akademie zpravidla jednou za čtvrtletí kalendářního roku v délce trvání 6 týdnů. Na základě žádosti vojáka je možno přípravu absolvovat ve dvou částech po 3 týdnech,“ píše armádní web. Novinky.cz připomínají, že „O novele branného zákona ve Sněmovně poslanci hlasovali v červenci 2015. Tomio Okamura se při tomto hlasování zdržel.“

Toto prohlášení je však zvláštní i z jiného důvodu. Je totiž v rozporu s názorem poslance Radovana Vícha (SPD). Ten je považován za experta hnutí na armádu a bezpečnost. Vystupoval tak alespoň v předvolebních debatách a rovněž má vystudovanou vojenskou školu. Ten pro web Ozbrojenésložky.cz loni řekl: „Nejedná se v žádném případě o znovuobnovení základní vojenské služby. Měla by ale být možnost nastoupení na osmi týdenní intenzivní vojenskou přípravu osmnáctiletým zdravotně způsobilým mužům a dobrovolně se hlásícím ženám, kde muži by měli mít možnost odmítnout. Jedná se v podstatě o desítky tisíc osob ročně a o tzv. “prázdninový” výcvik, který se postupně stupňuje.“

Těžko tedy říci, co SPD Tomia Okamury vlastně prosazuje. Nutno dodat, že Okamura neprosazuje záležitost, která již existuje poprvé. „Česko by mělo určit významný den pro všechny oběti holokaustu, žádal v České televizi předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Neuvědomil si ale, že takový den už od roku 2003 existuje. Den památky obětí holokaustu připadá na 27. ledna,“ psal v únoru letošního roku Český rozhlas v souvislosti s výroky o táboru v Letech u Písku. Jindy zase vyzval ministry k demisi. Zapomněl ovšem na fakta, že v té době již ministři v demisi jsou.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.