Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) má další problém. Zdá se, že problémy uvnitř jeho strany jsou opravdu velké a situace v mnoha krajích je doslova neudržitelná. Tentokrát jde o vylučování nepohodlných členů. Vyloučení členové tvrdí, že je strana vyloučila, protože si dovolili kritizovat vedení, čelní příslušníci strany zase, že „vystupovali nevhodně“. Situace se na tolik eskalovala, že chystají žalobu, ve které se budou domáhat náhrady škody až ve výši 700 tisíc korun.
Vyloučení členové hnutí vytvořili na sociální síti Facebook skupinu, kde si vyměňují zkušenosti s praktikami v hnutí a plánují hromadnou žalobu. „Budeme požadovat pro každého člena a každého bývalého člena SPD (který byl poškozen porušením stanov či šikanou) odškodné ve výši od 10.000 do 700.000 Kč, dle závažnosti porušení stanov, či šikany. Jedná se o porušení stanov či o šikanu, kterých se dopouštěli činovníci SPD při vylučování, či vyhánění členů z hnutí SPD,“ píše nejaktivnější člen skupiny Kamil Papežík.
Bývalí členové hnutí tvrdí, že byli vyloučeni v rozporu se stanovami. Problémy jsou například v Brně, kde prý úřaduje poslankyně Lucie Šafránková. „Tito dva ranaři mi zablokovali vstup na schůzku SPD Brno jako řádné člence, alespoň ten den jsem byla 100% členka SPD, že prý nejsem na seznamu na příkaz paní Šafránkové. Když se přiřítila, lhala mi do očí, že jsem vyloučena a že to mam v mailu a dopis dostanu, vedle s ni se přiřítil chlap a řval, ze je to její dům,“ píše své zkušenosti uživatelka Andy Nemesiz. Podle zveřejněného dokumentu jde o Andreu Komárkovou. Komárková navíc upozorňuje, že jde o členy dalšího kontroverzního hnutí Slušní lidé.
„Hnutí SPD je tvrdě pomlouváno v médiích. To chápu, prostě se nás bojí. Co je však mnohem horší, když do hnutí přijmete lidi, kteří naše hnutí chtějí rozložit zevnitř. Nepoznáte to dřív, než se tito lidé projeví. Přesně tak se začali chovat naši bývalí členové pan Papežík a pan Hučík, kteří neváhali na krajské konferenci zinscenovat napadení ochrankou a poskytli tyto smyšlené materiály médiím s cílem poškodit SPD právě před komunálními volbami. Pan Papežík a pan Hučík rozpoutávají nyní válku s SPD. Můžeme se sice obrátit na naše právníky, ale i tak nezabráníme štvavé kampani proti našemu hnutí,“ brání se poslanec Lubomír Španěl, který byl zvolen právě za Jihomoravský kraj, kde jsou problémy největší.
„Zvýšil jsem frekvenci příspěvků ohledně SPD zejména proto, abychom dostali do povědomí všech občanů naší země skutečné problémy, které se i uvnitř SPD musejí tajit a nesmí se o nich mluvit. Startérem, který spustil můj otevřeně opoziční postoj vůči SPD byly události z května a června letošního roku. Shodou okolností se začaly dít výrazně závažné přešlapy proti stanovám právě před komunálními volbami. V květnu a červnu bylo vyloučeno další větší množství členů a byly při tom opět porušeny stanovy. Elity v SPD si asi myslely, že se tím zbaví svých nepřátel, kteří se nebojí uvnitř hnutí říkat pravdu. Zmýlili se. Už je nás hodně a toho marasmu také. Po mnoha měsících vnitřních rozporů v SPD jsem pochopil, že SPD je postaveno na lži a přetvářce,“ tvrdí naopak Kamil Papežník.
„Založil jsem skupinu, kde se mohou sdružovat bývalí členové SPD. Absolvoval jsem setkání s několika lidmi z různých krajů. Shromáždil jsem podklady, které jednoznačně usvědčují elity z hnutí SPD, že konají proti právu. Nabídl jsem jim dohodu. Vyzval jsem je, aby se písemně omluvili bývalým členům, kteří byli poškozeni nespravedlivým přístupem a šikanou, a aby odškodnili bývalé členy, kteří byli poškozeni nespravedlivým přístupem a šikanou. Pokud by tak elity z SPD učinily, jsem ochoten zastavit tuto kampaň,“ dodává.
„Jsem bývalý 2. místopředseda SPD ústeckého kraje. Nebyl jsem vykopnut, ikdyž po mé držkatosti k tomu moc nescházelo, ale šel jsem po několika velmi nepříjemných zážitcích sám, protože stavím na své čestnosti a praktiky tam prováděné mě znechutily natolik, že jsem to prostě položil. Bohužel ani předsedkyně kraje se neukázala jako člověk úctyhodný a hodný důvěry. Není to zapšklost z neuspokojených ambicí, to je oblíbený slogan vždy, když je třeba nějak vše odůvodnit, ale zhnusení a odpor vždy tam, kde je rozpor mezi vzletnou řečí a následnými skutky a projevenou nečestností. Přitom program SPD byl a jistě ještě je velmi dobrý, nejlepší ze všech stran a hnutí okolo,“ píše své zkušenosti Petr Kříž.
„Je to již skoro dva roky, co jsme raději včas odešli s manželem a dcerou z tohoto hnutí pro pár vyvolených, než abychom panu Kohoutkovi umožnili, aby nás vyloučil, k čemuž se chystal. Jeden den kamarád a druhý den nepřítel na život a na smrt. Skutečný důvod našeho prohřešku vůči hnutí jsme se dodnes vlastně nedozvěděli. Chování předsednictva pardubického kraje bylo přímo odporné a schopné jakékoliv lži, jen aby obhájili své důvody k tomu, proč již nevyhovujeme hnutí. Mrzelo nás velmi, že zůstávající členové jsme nedokázali přesvědčit o sprostém jednání předsednictva a že tito plně uvěřili lžím použitým proti nám všem. Nejvíce špíny naházeli na mou osobu, udělali ze mě zlodějku, že jsem zpronevěřila vybrané peníze, které Kohoutek nařídil vybírat před krajskými volbami na kauci, která ovšem byla pouze jenom lež a šlo o to dostat z členů peníze. Nechtěla jsem tuto částku odevzdat Kohoutkovi i před svědky, neb jsem si byla plně jistá, že by po mně byla ona částka opakovaně vymáhána, proto manžel přišel na nápad odeslat peníze na transparentní účet SPD, čímž jsme ovšem přímo rozzuřili vedení. Na naše stížnosti Okamurovi a Fialovi nám nikdo nikdy neodpověděl,“ píše další zkušenosti z hnutí Jindřiška Líbalová Trpkošová. Je mediálně známé, že poslanec Jiří Kohoutek kromě vybírání peněz za kandidátku též vydělával na rychlých půjčkách.
„Když jsem byl s p. Okamurou na hokeji, musel podat skoro heroický výkon, aby se konečně s někým vyfotil. Do 5 minut visel článek na fb (pozn. myšleno Facebook – příspěvek Tomia Okamury je zde) o tom jak diskutoval s občany o problémech v jejich městě a co je trápí. Nu což, pomyslel jsem si. Volební strategie. Jiné strany to zřejmě dělají také. (…) Co mě čím dál více zaráželo, byla otázka, proč odcházejí, nebo byli vyloučeni, ti největší dříči. Srdcaři SPD. Kde je ten problém? Co se vlastně stalo? No, jeden spojovací článek jsem našel. Jsou to většinou osoby jako já, které jsou buď poškozené exekucí, insolvencí, anebo mají někoho blízkého, kdo byl takto poškozen. A ti věřili SPD, že se tímto problémem bude zabývat, a proto tak pilně pracovali. (…) První varování, že mám odejít bylo, že spoustu reklamních materiálů se tiskla v tiskárně, která patřila řediteli exekučního úřadu Přerov, panu Runtákovi. (…) Poslední kapkou k odchodu ze strany byl zákaz pana Okamury kandidovat v komunálních volbách osobám exekuovaným a osobám v insolvenci s odůvodněním, že pokud neumí hospodařit ze svými finančními prostředky, jak by to prý dělali, kdybychom byli zvolení, se státními penězi. To, že někteří poslanci SPD byli do května 2018 sami v insolvenci prý jaksi nevadí. Co je dovoleno pánu, není dovoleno kmánu,“ stěžuje si na praktiky v SPD uživatel Ruda Red.
O špatných vztazích uvnitř SPD se píše již dlouho. „Kvůli porušení stanov se vysočinská SPD rozhodla vyhodit dva členy, konkrétně Michala Suchého a Miluši Švomovou. Oba byli poměrně výrazné osobnosti hnutí, proto na protest proti jejich odchodu opustilo tamější buňku dalších osm členů a později je následovali ještě další tři,“ psala v červnu Mladá fronta. V únoru letošního roku hnutí SPD například zrušilo svou místní buňku v Brně. Dosud však nebylo známo to, že vztahy jsou na tolik vyhrocené, že se bývalí členové ohání žalobou.
Podle oslovené právničky mají bývalí členové právo na odškodné, pokud byly vyloučeni v rozporu se stanovami. „Je jasné, že by se museli obrátit na civilní soud formou občansko-právní žaloby. Pokud však prokáží, že jim byla způsobena újma, například na právu být volen, a to v rozporu se stanovami hnutí, určitě mají šanci uspět,“ domnívá se právnička JUDr. Helena Podleská. O kolik případů by mohlo jít zatím není známé. V anketě o nejhorší krajské předsednictvo odpovědělo například 22 lidí. V samotné skupině je pak v současné době 164 členů.