Demonstrace na Václavském náměstí se účastnilo několik desítek tisíc lidí. „Protest na Václavské náměstí svolaly síly, jež se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům Česka,“ řekl premiér Fiala o demonstraci. Pořadatelé demonstrace již dříve tento týden uvedli, že chtějí odchod současné vlády, zmírnění dopadů energetické krize a nápravu škod. Požadují osvobodit tuzemský průmysl od závislosti na zahraničních společnostech, dále vojenskou neutralitu a zajištění přímých smluv s dodavateli plynu za nízké ceny, především s Ruskem.

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová nebo stránka „Za pravdu“ spojila s demonstrací i sraz motorkářů Prague Harley Days. Akce přitom s demonstrací neměla nic společného. Pořadatelé srazu vyjadřují podporu Ukrajině. „Sundejte tu vlajku,“ ozývalo se skandování z davu demonstrantů směrem k ukrajinské vlajce na Národním muzeu.

„Ta prázdná hesla a nic neříkající bláboly vycházející z pódia nehodlám hodnotit. Jedná se o předvolební setkání komunistů, nácků, proruských nebezpečných extremistů a hlavně jejich obětí, kteří jim bezmezně věří. Zaujalo mě však něco jiného. Když opomenu až příliš nápadně okopírovanou technickou stránku setkání, na Václaváku z pódia několikrát zaznělo, že se setkání účastní statisíce lidí.  Z vlastní dlouholeté praxe vím, že se na Václavák reálně vleze 100 – 120 tisíc lidí, ale to jen v případě, že je náměstí zaplněno zcela celé (tedy i pod kolejemi), včetně okolních ulic,“ napsal Robin Suchánek, který technicky zajišťoval demonstrace Milion chvilek pro demokracii.

Co se projevů týče, v projevech několikrát zazněla touha po tzv. bulharské cestě. Přitom i samotná vláda deklaruje, že věc není vůbec jistá a vyjednávání bude velmi obtížné. Navíc o věci chce vyjednávat dočasná vláda bez legitimity parlamentu. Ta byla jmenována prezidentem a situace lze srovnat s tou v ČR v roce 2013, když prezident Miloš Zeman na několik měsíců jmenoval svou vládu, které později parlament vyslovil nedůvěru.

Ekonomický expert Trikolory, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík pak mimo jiné obvinil Německo, že chce ovládnout ČR pomocí Evropské unie. Zmínil přitom plyn, který z velké části přichází z Německa. ČR je zásobena především z plynovodu Nordstream 1, který nevede do Německa přes naše území. Co se týká plynu tedy do ČR nepřiteče více plynu než do Německa.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.