Na internetu se opět šíří obrázek s nadpisem: „Mirkovi odmítla pojišťovna zaplatit léčbu rakoviny: Táta roční holčičky zemřel.“ Stránka Jsem hrdý Slovan v roce 2017 bez vědomí rodiny zneužila Mirka Červenky, který zemřel následky rakoviny. Odporný obrázek, zneužívající věc proti neziskovým organizacím, je opět rozesílán e-maily i sociálními sítěmi.

Pravda na celé věci je jen ta, že skutečně Mirek Červenka v roce 2017 podlehl následkům velmi agresivní formu rakoviny a pojišťovna měla problém mu léčbu zaplatit. Červenkovi se však lékařské péče dostalo. Rodina léčbu nejprve hradila ze svého, pak pomohl Nadační fond pomoci Karla Janečka, který uspořádal crowfundingovou akci. Snad ani nemusíme psát, že nadační fond je forma, která lze nazvat „neziskovou organizací“. Kromě nadačního fondu byla uspořádána i celá řada sbírek. Jestli VZP nakonec léčbu zaplatí není jisté, vede se o tom soudní spor.

Na obrázku následuje argument, že stát přispívá neziskových organizací integrující cizince. To je jistě pravda. Jedná se však o jinou kapitolu státního rozpočtu. Čísla v obrázku jsou navíc lživá. U Člověka v tísni se obrázek například netrefil o téměř 100 milionů korun. Pokud to porovnáme s VZP, VZP v roce 2017 měla příjem 171 miliard korun, tedy o více jak tisícinásobně vyšší rozpočet. V tomto případě však rozhodně nejde o to, že by v systému pojištění nebyly na léčbu peníze. Jde spíše o aroganci pojišťovny.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com