Na konci června se na sociálních sítích v různých jazycích stalo virálním video španělské pláže s odpadky, které uživatelé sdíleli spolu s tvrzením, že nepořádek způsobili návštěvníci festivalu věnovaného otázkám životního prostředí a ochrany přírody.

Agentura AFP však zpětným vyhledáváním zjistila, že původní video se objevilo v příspěvku na Instagramu, který byl zveřejněn na profilu “AndaLimpia” 24. června 2024. Účet označil nepořádek a odpadky na pláži za ostudu, ale nenapsal ani slovo o tom, že by se jednalo o následek festivalu o ekologii. Na svých webových stránkách se AndaLimpia popisuje jako “neziskové sdružení založené skupinou dobrovolníků, kteří se věnují životnímu prostředí a jeho ochraně” v Malaze a jejím okolí. Velká část činnosti spolku spočívá v organizování sběru odpadků na veřejných místech, jako jsou pláže.

Jak vysvětluje webová stránka Visit Malaga, noc předtím se na pláži konalo vítání léta u příležitosti svatojánské noci. Na dalších stránkách místního úřadu pro cestovní ruch je napsáno: “Noche de San Juan je jedním z nejkouzelnějších období roku v Malaze. Tisíce lidí se shromažďují na městských plážích s ručníky a chladicími boxy, aby oslavily příchod léta”. V Malaze se oslavy konaly na městských plážích a vyvrcholily tradičním půlnočním koupáním v moři, informoval španělský internetový server El Confidencial.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.