Internetem se rovněž šíří článek webu Orgo-net „Brazílie odhalila podvod s covidem: Prázdná nemocnice, prázdné rakve.“ Orgo-net je známý konspirační web.

Na video, které má být důkazem údajného podvodu v Brazílii, naráží zpravodajská stanice CNN. Jednalo se o polní nemocnici, která fungovala v omezeném režimu. Bloger bez dovolení točil rodinu, ve které právě zemřel člověk na COVID-19.

Je pravdou, že brazilský prezident Jair Bolsonaro je skeptický vůči pandemii COVID-19. Snímky prázdných nemocnic však už dříve fact-checkingové weby ověřily jako nepravdivé nebo zavádějící. BBC upozorňuje, že situace v zemi je velmi vážná.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.