Stovky sdílení má na Facebooku článek z recesistického webu Paralelní listy. Zprávě, že prý Barnevernet Gretu kvůli zameškaným hodinám ve škole odebral rodičům, uvěřila spousta lidí, ačkoliv se článku například dozvíme, že „nejvíce jí vadilo, že byla do děcáku převezena dieslovým autem. Uklidnila se až potom, co jí Barnevernet slíbil, že všechny motory v autech vymění za naftové.“ V článku také nalezneme „informaci“ o tom, že „do sousedního státu přicestovala již včera večer svým novým osobním vlakem taženým sedmdesáti páry koní.

Některým lidem opravdu není pomoci. Přes 900 sdílení má v současné době příspěvek na profilu Brigita Brii, který pojímá implantaci mikročipů jako prostředek mocných k ovládání lidí.

Autorka i sdílející mohou patřit ke čtenářům webu, jehož samotný název už působí „důvěryhodně“ – Moře zpráv. Najdeme na něm zprávy „Muž se během renovace domu prokopal do podzemního města pro 20 000 lidí“ nebo „Prastará kniha popisující život obrů na Zemi a jejich zánik.“ Tak jistě… A právě jeden z článků tohoto webu nese název „OSN: Celému lidstvu bude dán čip, kdo ho odmítne, bude vyloučen ze společnosti“. Pro posílení důvěryhodnost morezprav.cz nezapomíná uvést zdroj a odkazuje se na španělský web enigmasplanetarios.blogspot.com, který se ani netají tím, že jedna z jeho rubrik jsou konspirační teorie.

Mikročipy se užívají zejména k určování polohy koček a psů, ale i k monitorování hospodářských nebo ohrožených zvířat. Byť celá oblast biohackingu vyvolává řadu etických otázek, mikročipy se začínají stále častěji objevovat i ve firemní kultuře či pomáhají hendikepovaným lidem.

 


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com