Hitem na internetu je v současné době videoklip, parodující slovenskou kampaň na podporu očkování. Podle snímku je důležité sportovat, správně se stravovat a nestresovat se. Nikoliv se nechat očkovat. A média prý o tom samozřejmě mlčí. To samozřejmě není pravda. Jak slovenské, tak české úřady zdravou výživu od začátku pandemie podporovaly.Média samozřejmě také.

Zároveň však samotný sport a správná životospráva není stoprocentní prevencí před těžkým průběhem. Jsou známé i příběhy sportovců, kteří skončili s těžkým průběhem nebo dokonce, kteří zemřeli (1, 2). Podle odborníků ovšem mají sportovci z velké části lehčí průběh onemocnění. Ale i lehčí průběh může skončit nepříjemný postcovidovým syndromem. Že deset až patnáct procent profesionálních sportovců má po prodělaném covidu-19 dlouhodobější následky, vyplývá například  ze zkušeností šéflékaře Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace Jaroslava Větvičky. Řádově se jedná o desítky sportovců. Není jasné, zda se dokážou vrátit na výkonnostní úroveň z doby před onemocněním.

A je tu samozřejmě i další pohled. COVID-19 stále nejvíce zabíjí seniory. Tyto lidi už trápí celá řada dalších zdravotních problémů a mohou žít aktivně jen omezeně. Pro mladé lidi sportovat není problém, mezi staršími to už problém je.

Statistiky ukazují, že očkování je spolehlivý způsob, jak se ubránit těžkému průběhu COVID-19. To, že kromě toho je dobré sportovat, nestresovat se, zdravě se stravovat, se vzájemně nevylučuje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.