Přestože odborná komunita dlouhodobě poukazovala na to, že očkování by mělo omezovat šíření viru, muselo se počkat na data. Díky mnoha výzkumům je konečně máme!

Jedním výzkumem je například ten z Centra pro infekční choroby, epidemiologii a dohled v Nizozemsku (Centre for Infectious Diseases, Epidemiology and Surveillance). To informovalo, že účinnost vakcíny v omezení přenosu infekce na neočkované je 63 procent. U původního nezmutovaného viru to je dokonce i více.

Co to znamená prakticky? Třeba to, že skupina neočkovaných má mnohem větší riziko nákazy mezi sebou než skupina očkovaných. Bohužel to také znamená, že málo proočkovaná populace je stále riziková i pro očkované jedince se slabší imunitou. Proto je potřeba dosáhnout kolektivní imunity.

Očkování je jako neprůstřelná vesta, nechrání na 100 %, ale stejně byste si ji do boje vzali.  Ano, s novými mutacemi se mohla o něco snížit účinnost vakcín ohledně rizika nákazy covidem-19. Neznamená to ale, že vakcíny nefungují! Očkovaní mají stále nižší riziko nákazy než neočkovaní, mnohem méně jim hrozí vážný průběh onemocnění a smrt. Také méně šíří virus. V novém videu zjistíte, proč tomu tak je, k čemu je dodatečná dávka vakcíny nebo proč je důležitá vysoká proočkovanost populace.