Náš sesterský web Faktické.info už jednou psal, že na Facebooku se šíří další poplašná zpráva. Tentokrát se týká ovoce a zeleniny, která je pokrytá lehkou vrstvou látky Apeel. Na sociálních sítích se v dubnu v několika jazycích začalo šířit varování proti ochranné látce na potraviny značky Apeel, která má údajně škodit zdraví.

Jak zjistila agentura AFP, tento dokument se však vztahuje ke stejnojmennému čistícímu prostředku a se zmíněnou látkou chránící potraviny nemá nic společného. Podle organizací na ochranu spotřebitelů, odborníků i Evropské komise nejsou žádné důkazy o tom, že by látka byla zdraví škodlivá.

Ochraný obal Apeel je neviditelná vrstva, která se nanáší na ovoce a zeleninu, aby prodloužila jejich trvanlivost. Je složená z očištěných monoglyceridů a diglyceridů, jedlých mastných kyselin, které se běžně vyskytují jako přírodní sloučeniny v slupkách, semenech a dužině rostlin.

Při bližším prozkoumání dokumentu, na nějž odkazují zavádějící příspěvky, lze zkonstatovat, že nemá s s potravinovým povlakem společnosti Apeel nic společného. Jak logo v horní části dokumentu, tak údaje o společnosti ukazují, že se nejedná o dokument společnosti Apeel Sciences, nýbrž o příbalový leták britského výrobce čisticích prostředků Evans Vanodine. Pod názvem Apeel se prodává několik výrobků Evans Vanodine – například univerzální čistící prostředek či sprej s citrusovou vůní.

Mezi těmito čistícími prostředky a potravinářským povlakem není žádná spojitost. Sama společnost Evans Vanodine na svých internetových stránkách píše: „Evans Apeel nemá žádný vztah ke společnosti Apeel Sciences a náš produkt by neměl být používán k ochraně ovoce a zeleniny.“

Více na webu AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.