Na Facebooku se začaly šířit příspěvky informující o tom, že obyvatelé Charkova prý hromadně opuštějí město. „Obyvatelé Charkova opouštějí město, kde nejde elektřina, topení a někde nefunguje ani vodovod. Po dálnici směrem na západ jezdí už i v protisměru,“ tvrdí například jeden z příspěvků v češtině. „Obyvatelé hromadně utíkají z Charkova, ukrajinské ozbrojené síly rabují,“ stojí v jiném.

Podle všeho jde však o nesmysl. „Video bylo totiž s největší pravděpodobností natočeno v roce 2022, na samém začátku masivní ruské invaze na Ukrajinu, kdy Ukrajinci skutečně hromadně opouštěli města, evakuovali rodiny do zahraničí nebo oblasti země vzdálenější od Ruska a Běloruska. Podrobnější analýza videa ukazuje, že auta jedoucí po silnici mají na sobě nalepené listy papíru. Takové listy s nápisy “Děti”, “Lidé”, “Evakuace” nalepili Ukrajinci na auta, když odjížděli z nepřátelských akcí na začátku ruské invaze na Ukrajinu, aby se identifikovali jako civilisté. Kromě toho je na kraji silnice vidět sníh, i když poslední dva týdny na Ukrajině, a zejména v Charkově, byly poměrně teplé. Video tedy bylo s největší pravděpodobností natočeno na samém začátku totální invaze. Na internetu můžete najít mnoho podobných videí ukazujících dopravní zácpy z aut Ukrajinců opouštějících města v únoru až březnu 2022.

Ruská propaganda v poslední době aktivně šíří dezinformační narativ o přípravě ofenzívy na Charkov, jejímž cílem je demoralizovat místní obyvatelstvo. Ruská propagandistická mašinérie zároveň šíří tvrzení, že místní obyvatelé údajně čekají na “osvobození od kyjevského režimu”, které jim zajistí ruské jednotky. Centrum pro boj proti dezinformacím Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny poznamenává, že takové narativy jsou součástí nepřátelské kampaně,“ píše StopFake.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.