V souvislosti s protivládní demonstrací na Václavském náměstí se často ve veřejném prostoru objevovalo i srovnání s akcí, která se konala v stejný čas v Ostravě. Dny NATO o víkendu přivítaly přibližně 185 tisíc lidí, 100 tisíc přišlo už v sobotu. Na Facebooku se pak začaly objevovat fotografie, které mají dokazovat, že tam bylo málo lidí. Ukazují však mnohem větší plochu, než je Václavské náměstí. Navíc na fotografii není ani ostavské letistě a fotografie pochází z roku 2015.

Na druhou stranu počet návštěvníků Dnů NATO celkově nelze považovat za vyjádření podpory NATO. Mezi návštěvníky bylo určitě mnoho lidí, zejména rodiny s dětmi, pro které bylo prioritou vidět ukázky vojenské techniky. Na Dny NATO ve velké míře jezdí také lidé z nedalekého Polska.

Na stranu jednu se tedy protivládní aktivisté snaží nesmyslně dokázat, že na Dnech NATO bylo málo lidí. Na stranu druhou se jednalo o dvě odlišné akce. V první případě šlo o protivládní demonstraci, v druhém případě o přehlídku, na kterou jezdí lidé i pro zábavu a jezdí sem také zahraniční návštěvníci. Srovnávat tyto dvě akce je tedy v obou ohledech argumentačním faulem.

AKTUALIZACE 20.9.2023: Na fotografii, která má srovnávat účast v Praze a Ostravě ani není ostravské letiště a fotografie pochází z roku 2015.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.