Bývalý pašerák (1, 2) exotických zvířat a současný ředitel ZOO Chleby René Franěk se sice omluvil za svůj stupidní post na Facebooku (prý mělo jít o vtip), je ale očividné, že omluva nešla od srdce. Přesvědčení pana Fraňka nikdo nezmění.

Už v roce 2010 totiž zveřejnil na serveru Virtually článek o těžkém soužití s Cikány „Noví sousedé, pane Pitharte, Uhle, Havle!“, v tzv. Parlamentních listech se před třemi roky projevil jako „odborník“ na soužití národů. Je také odborníkem na víru – Tomáše Halíka označil za heretika a vehementně hájil Petra Hájka, když byl terčem kritiky za tvrzení, že nepochází z opice. Na straně kritiků tehdy podle Fraňka šlo o „zejména levicové intoše, různé druhy zelených, k tomu gender, multi kulti a Veřejnoprávní.“ (Takhle pan Franěk psal už v roce 2009.)

Další facebookové posty nezvratně dokládají, že pan Franěk sdílí konspirační teorie o fašismu na Ukrajině, hoaxy o Werichovi, o Facebooku, o Havlově humanitárním bombardování, o Peroutkově článku, lži o NATO jako útočném spolku, o sestřelení malajsijského letadla, o liberálech v Rusku, o velvyslanci Schapirovi (v posledním jmenované případě sdílel post předního českého antisemity Petkova). Jen se tak potvrzují slova Lukášova evangelia: „Každý strom se pozná po svém ovoci.“

Franěk se musel omluvit za to, že v komentářích označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle za cikánku. Není to však jediný rasistický výrok, který Franěk z klávesnice vypustil. Pod fotkou z fotobanky, na které se drží za ruce černoch a běloch, Franěk reagoval: „Lidé si podávají ruku jinak. Zde ale člověku podává ruku jiný živočišný druh.“

Napsal: Miloš Kadlec, Doplnil: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.