Předvolební plakát kandidáta do Senátu Tomáše Anderleho (SPD) vyvolal v Dopravním podniku města Brna (DPMB) rozruch. Dlouholetý řidič Josef Prokeš se proti reklamě ohradil s tím, že jej uráží. A vůz, na němž bude tato reklama, odmítá řídit.

Reklamní slogan, u nějž jsou vyfoceni předseda hnutí Tomio Okamura a kandidát do Senátu Anderle, hlásá: „Zdravé školství bez inkluze. Pošlete SPD do Senátu“. Prokeše slogan pobouřil, protože sám má dvě autistické děti, z nichž jedno díky inkluzi našlo místo ve školní třídě. „Dispečink jsem informoval, že slogan považuji za útok na moje vlastní děti, konkrétně na moji dceru, která začne už čtvrtým rokem výuku na běžné škole díky úspěšné inkluzi, a to jako vysokofunkční autista,“ uvedl Prokeš. Mohlo by tam také stát: „Za zdravou společnost bez Židů.“ Nehodlám se spolupodílet, spoluplivat a urážet děti v inkluzi, zvláště svoji vlastní dceru,“ uvedl řidič s tím, že přístup vedení v této věci považuje za šokující a hrubě urážející a s vozem odmítl vyjet.

Serveru Lidovky.cz řekl tiskový mluvčí brněnské primátorky Filip Poňuchálek, že „dopravní podnik je svébytná společnost, sice vlastněná městem, ale má své vlastní marketingové oddělení a reklamu jako takovou řeší dopravní podnik“. Primátorka Vaňková ale následně řidiči přislíbila, že s autobusy s tímto sloganem jezdit nemusí.  „Ověřila jsem si u Dopravního podniku města Brna, že se nejedná o slogan v rámci kampaně města, ale opravdu o předvolební reklamu SPD. Domluvila jsem se s generálním ředitelem Milošem Havránkem, že pan Prokeš nebude jezdit s autobusy, na kterých je daný slogan zveřejněn,“ sdělila Vaňková.

Rozhodnutí a aktivita Prokeše však popudila příznivce SPD. Nejde s určitostí říci, jestli se o těchto exemplářích Vysoké školy života má cenu psát vůbec jako o lidech:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.