Ruská propaganda už i zpochybňuje nutnost odblokovat ukrajinské nákladní lodě, které nemohou plout s nákladem obilí z ukrajinských přístavů Ruskem. Objevují se příspěvky, které zpochybňují množství zablokovaného nákladu i obracejí situaci proti Ukrajině. Prý se jedná o ukrajinské vydírání. Přitom Ukrajina by bezesporu ráda s obilím obchodovala, vzhledem k současným vysokým cenám by to velmi pomohlo tamní ekonomice.

Je také prokázáno, že Rusko náklad světově důležitých plodin krade. V současné době zabavuje Rusko na okupovaných územích Ukrajiny kromě zemědělských strojů i zásoby obilí, jehož značnou část Ukrajina vyváží. Své vlastní exportní zásoby potravin využívá Rusko jako formu vydírání, kdy zadržuje dodávky za účelem zvýšení cen nebo získání politické podpory. Významná část ukrajinské produkce potravin je v současné době vyřazena ze světových trhů. Ukrajina tradičně vyváží 52 procent světového slunečnicového oleje, tedy nejvíce na světě, a nezanedbatelné množství kukuřice, pšenice nebo řepky. Rusko však zničilo a zablokovalo několik ukrajinských přístavů podél Černého moře, čímž blokuje ukrajinský vývoz. Jako jednou z možných alternativ vývozu obilí se jeví železniční cesta přes Polsko, avšak ta může nahradit pouze okolo 10 procent pšenice.

Šéfredaktorka hlásné trouby ruské propagandy kanálu Russia Today Margarita Simonjanová opět dokonce hájila tuto taktiku. Simonjanová se na ekonomickém fóru v Petrohradu vyjádřila k aktuální otázce nedostatku obilí, ze kterého Západ viní Rusko. Na fóru v Petrohradě mluvila Simonjanová o novém vtipu, který se podle ní šíří Moskvou. „Vtip zní takto: ‘Všechna naše naděje je v hladomoru‘ Co to znamená? Znamená to, že nyní začne hladomor a oni (Západ poz. red) zruší sankce a budou s námi přátelé, protože si uvědomí, že sankce jsou zbytečné,“ uvedla Simonjanová na fóru. O tom, že Rusko může zablokované přístavy využít jako zbraň, se začíná mluvit i na evropské úrovni. „Toto je cílený pokus využít jídlo jako zbraň. Toto je cílený pokus o vytvoření tlaku na svět, na Evropskou unii a na Ukrajinu. To je to, co se děje. Typicky, jak z učebnice ruské propagandy, Rusko vytváří problém a potom ho svádí na ostatní. Viní sankce Evropské unie. Viní naše sankce jako původce této potravinové krize. Za krizi nemohou naše sankce, ale kroky Ruska,“ uvedl vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Joseph Borrell na pondělní tiskové konferenci.

Že Rusko blokuje kolem 20 milionů tun obilí není výmyslem Zelenského, jak proruské komentáře tvrdí, ale odhad expertů. „V tuto chvíli hovoříme zhruba o 20 milionech tun obilovin, které jsou zadržovány vlivem ruské blokády přístavů. Většinu tvoří kukuřice, ale je tam i pšenice a další plodiny. Je to ale jen velmi hrubý odhad, protože z okupovaných území nemáme konečné údaje,“ řekl prezident Ukrajinského agribusiness klubu (UCAB) Alex Lissitsa.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.