Na sociálních sítích koluje fotografie dvou karlínských obchodů, které prý nápisy na výloze zakázaly vstup Ukrajincům. Konkrétně informaci rozšířil anglicky psaný server Prague Morning.

Aktuálně.cz oslovilo jejich majitele. Oba tvrdí, že nic takového nevyvěsili a nechápou, proč je někdo chce poškodit. Prvním obchodem, ve kterém se podle snímku cedule měla objevit, je prodejna punčoch v Sokolovské ulici poblíž Karlínského náměstí v Praze 8. Druhým je butik s oblečením, který je ve stejné ulici jen o pár desítek metrů dál. Majitelé obou obchodů říkají, že fotky neukazují pravdu a cedule s takovým nápisem na své výlohy nikdy nevyvěsili. „Jsem původem z Palestiny, jsem tady už skoro dvacet let. Celý Karlín mě zná. Proč bych měl mít něco proti Ukrajincům? Každá koruna je dobrá. Je jedno, jestli vám ji dá Ukrajinec, Rus, Afričan nebo Izraelec. Dokonce dávám Ukrajincům slevy, protože musí být v hrozné situaci,” říká reportérům Aktuálně.cz majitel obchodu Abdel Fattah Salah.

Ve stejné ulici sídlí butik s oblečením Inside. Uvnitř je rozrušená prodavačka Lenka Vrzalová, jejíž dcera obchod vlastní. I ona se dozvěděla o fotografii zprostředkovaně, od svého zaskočeného zákazníka. Její dcera hned napsala na Instagram, že se jedná o fotomontáž. Na rozdíl od prodavače punčoch se nedomnívá, že by se mohlo jednat o konkurenční boj. Neví ani, komu by mohl obchod vadit. “Začínáme. Jsme tu teprve od prosince a držíme se jen tak tak,” krčí rameny. Zvažují, že se obrátí na policii.

Dezinformaci o tom, že některé české obchody nevpouští Ukrajince do obchodů, sdílely také ruské noviny Komsomolská pravda. Tvrdí, že nápisy pravděpodobně reagují na údajný nárůst počtu krádeží ukrajinskými uprchlíky. Na titulní fotce, která je podle deníku z Prahy, je přitom text v polštině a ukrajinštině.

Více na Aktuálně.cz.


author