Společnost 02 varuje před podvodnou soutěží, která vyskakuje i na důvěryhodných zpravodajských webech. „V posledních dnech jsme zaznamenali větší množství podvodných sdělení, která se zneužitím značky O2 snaží ze zákazníků vylákat citlivá data. Pokud uvidíte soutěž nebo jinou pochybnou zprávu mimo stránky o2.cz nebo našich oficiálních profilů na sociálních sítích, nereagujte na ně a chraňte svá data. V našich soutěžích navíc po zákaznících nikdy nechceme vyplnění tak citlivých údajů, jako třeba číslo platební karty,“ varuje 02.

„Falešný dotazník zneužívající značku O2 láká na mobilní telefon. Po zodpovězení poslední otázky je slibovaná odměna ve formě posledního mobilu Samsung Galaxy S10 (vč. SIM od O2). Po kliknutí tlačítka „Nárokovat“ se návštěvník dostává na další pochybnou stránku s údajným losováním, kde je drobným a hůře čitelným písmem informace o měsíčním poplatku: měsíční členský poplatek (59.99 EUR) odečten z Vaší kreditní karty,“ doplňuje projekt Hoax.cz.

Zákazníci se shodují, že podvodná soutěž vyskakuje i na důvěryhodných webech. „Už jsem psal před hodinou přímo O2. Čtu zprávy na Hospodářských novinách a hle na celou obrazovku viz příloha. Než sem natvrdo zrušil stránku, proveden Printsreen a hned jsem poslal na vědomí o2… jasně, že doména s.xyz je divná,“ píše o zkušenostech jeden ze zákazníků. „Právě teď to na mě vyskočilo při návštěvě idnes.cz,“ informuje další z komentujících. Reklama též vyskočila například na webu mobilmania.cz. Je tedy možné, že za vyskakovacími okny podvodný stojí malware stažený buď přímo do počítače nebo stažený jako plugin v počítači.

AKTUALIZACE: Podvodníci lákají jménem i ostatních mobilních operátorů a také jménem různých poskytovatelů internetu. Tedy T-Mobile a UPC/Vodafone a menších poskytovatelů internetu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com