O demonstracích tak trochu jinak. Několik citátů a činů k porovnání


„Nejsou otázky, o kterých by se nedalo v klidu, rozvážně a po přípravě hovořit. Dialog o vážných problémech se ale nedá vést na ulici. Vraťte se do škol a začněte hrát v divadlech!“ vyzval předseda vlády Ladislav Adamec 21. listopadu 1989.

 „V žádné zemi, ani v rozvojové, ani v socialistické, ani v kapitalistické neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo,“ Miroslav Štěpán z jeho proslovu 23. listopadu 1989 k dělníkům v pražské ČKD, kteří na tuto větu reagovali pískotem a skandováním „Nejsme děti!“ a „Demisi!“, Štěpánovo vystoupení bylo poté předčasně ukončeno.

 

„Ulici se neustupuje, volby chci až za tři roky. Nejsem Edvard Beneš, abych ustupoval tlaku hulákajícího pražského davu,“ řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES 23. listopadu 2018.

Mimochodem. Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru navíc dopustil další nepravdy. „Ostatně Praha je jen deset procent české populace. Kromě toho je řada slušných Pražanů, kteří v těch ulicích se řvoucím davem nebyli. V Brně bylo tisíc lidí, v Ostravě sto a jinde nic. Zase zveličujeme význam Prahy. A já bych docela souhlasil s větou Krnáčové o zpovykaných Pražácích,“ řekl prezident. Jednak Česká republika má 10 578 820 obyvatel, z toho Praha má 1 294 513 obyvatel. To je 12,23%. Proti Babišovi se v od jara demonstruje už v prakticky každém krajském městě. „Do Brna dorazilo podle odhadu ČTK nejméně 2000 lidí. V dalších krajských městech přišly většinou stovky lidí. Babiš dnes řekl na adresu demonstrantů, že jsou to lidé, co nechtějí vést debatu a argumentovat,“ psalo například v dubnu ČTK.

Demonstrace jednou vadí, jednou ne

V roce 2015 Miloš Zeman vystoupil na Albertově, kam zamířili i jeho podporovatelé. Blok proti islámu tam svolal demonstraci „na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám“. Právě na demonstracích proti migraci se žádala hlava i tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky a právě Zeman byl ten, který se ho už v roce 2013 (v Lánech) snažil odstavit z moci a dosadit do čela vlády Michala Haška. A nyní včerejší citát:

„Jsem toho názoru, že demonstrovat za svržení vlády má plné oprávnění v situaci totalitního režimu a sám jsem se dvou takových demonstrací zúčastnil. Myslím si, že je pochopitelné, že lidé budou demonstrovat proti něčemu konkrétnímu. Například ve Francii proti zdražení cen pohonných hmot nebo v Maďarsku proti novele zákoníku práce.Ale demonstrovat za svržení, tedy demisi, vlády v podmínkách svobodných voleb je podle mého názoru pohrdáním vůlí voličů,“ řekl prezident Zeman ve Vánočním poselství.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 
Jan Cemper