Dezinformátoři si našli nové téma pro šíření bludů. Jsou jimi nové výskyty onemocnění lidí opičími neštovicemi. Například Manifest.cz vše svádí na Billa Gatese. Ruská Komsomolská pravda zase vydala prohlášení, že virus údajně neútočí v zemích SSSR, ale napadá “západní zvrácený” svět. 

Faktem je, že virus opičích neštovic byl objeven už v roce 1958. Tehdy Billu Gatesovi byli 3 roky. Ohniska onemocnění se čas od času objevují v různých zemích. Například v roce 2003 řádila nemoc v USA.

Průběh onemocnění probíhá u lidí lehčeji než u pravých nebo planých neštovic. K přenosu z člověka na člověka dochází podle odborníků zejména prostřednictvím kapének, je nutný dlouhodobý kontakt. Jiné způsoby přenosu z člověka na člověka zahrnují přímý kontakt s tělními tekutinami či infekčními lézemi a nepřímý kontakt s materiálem lézí, např. prostřednictvím kontaminovaného oblečení nebo prádla. Vakcinace proti pravým neštovicím chrání i před nákazou virem opičích neštovic, potvrzena je účinnost 85 procent. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.