Ačkoliv v ČR stále řádí druhá vlna pandemie koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 a je nutné ji brzdit rozsáhlými opatřeními, dezinformátoři se pomalu „přeorientovávají“ na nové téma. Respektive staronové. Mezi konspirátory, dezinformátory působí řada ezoteriků, pro které zpochybňování účinnosti vakcín (a přehánění rizik) je u nich už ostřílené téma. Mýtů a legend v souvislosti s vakcínami existuje celá řada.

Na sociální sítích jsou v posledních dnech velmi aktivní odpůrci očkování, kteří se rozhodli zdiskreditovat novou vakcínu společností Pfizer a BioNTech. Jen několik hodin po oznámení, že jejich experimentální vakcína je proti nemoci covid-19 účinná z více než devadesáti procent, se na Twitteru začala šířit jedna konspirační teorie za druhou. Na Twitteru se krátce po oznámení objevilo v trendech jméno zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese, jenž je kvůli své podpoře vakcín jedním z nejoblíbenějších cílů konspiračních bludů. Ačkoli si někteří uživatelé z konspirátorů utahovali, jiní se přihlásili k názorům zdiskreditované americké výzkumnice Judy Mikovitsové, která z pandemie koronaviru obvinila spiknutí vedené farmaceutickými společnostmi, Gatesem a Světovu zdravotnickou organizací (WHO).

Podle předních českých epidemiologů se očekává, že argumenty proti očkování budou zaznívat mnohem častěji než v jiných zemích Evropy, kde už se pomalu plánují modely distribuce vakcíny. České republice by prospěla osvětová informační kampaň, která by obyvatele přesvědčila, že očkování možná bude jedinou možností, „jak se dostat z této patálie“, shodli se vědci na úterní online diskuzi Nadačního fondu Neuron o současné pandemii koronaviru.

Proti nemoci covid-19 by se nechalo očkovat v případě, že by byla vyvinuta účinná vakcína, 36 procent občanů ČR. Naopak 46 procent o tom neuvažuje a zhruba pětina není ještě rozhodnuta, vyplynulo z průzkumu National Pandemic Alarm, který provedla 30. října až 2. listopadu firma European National Panels. Ochota Čechů k očkování proti jejímu předchozímu zjištění mírně klesla. V polovině října by se podle jednatele Jana Tučka nechaly očkovat dvě pětiny Čechů.

Narativ, který již náš web zaznamenal, se týká vedlejších účinků vakcín. Přitom se ukazuje, že vedlejší účinky nové vakcíny od společnosti BioNTech a Pfizer jsou podobné, jaké mívá očkovaní proti chřipce. Tedy žádné závažné.

Kolektivní imunita přitom funguje pouze tehdy, když je očkován dostatečný podíl jedinců dané společnosti – u jednotlivých onemocnění je to různě vysoké procento, které se ale nejčastěji pohybuje mezi 85 a 95 %. Snažení dezinformátorů tedy v budoucnu může zapříčinit prodloužení protikoronavirových opatření, které se jim přitom také nelíbí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.