Předsednictvo SPD v čele s předsedou Tomiem Okamurou si podmínila lídry kandidátek vložením nemalého daru. Je to zřejmé z informací na transparentním účtu a také z diskuze facebookové skupiny příznivců strany. Lídři kandidátek posílají straně dar sto tisíc korun. Z transparentního účtu je také zřejmé, že se jedná o dar, nikoliv o půjčku. Lídři totiž v poznámkách poukazují na darovací smlouvy.

Myslíte, že je dobře, když krajský lídr do PS musí zaplatit 100 tisíc za první místo na kandidátce SPD?” vložil anketní otázku do skupiny Fanklub Tomia Okamury, Pavel Pšenica. „Pletete si koupení místa na kandidátce v ostatních stranách za příspěvek na kampaň, který bude na toto využít v příslušném kraji,” hájí rozhodnutí Miroslav Hudec. Toto odůvodnění však pokulhává. Dary byly poslány na provozní, nikoliv volební účet hnutí, odkud ze zákona musí být placeny volební náklady na kampaň. Takhle by to mělo být úplně bez chyby.

Sto tisíc korun darovalo hnutí podle transparetního účtu dvanáct lidí.

Mezi lídry kandidátek SPD je i několik kontroverzních lidí. Například lídryní hnutí SPD v Plzeňském kraji bude Jana Levová. Ta v květnu 2016 na svém facebookovém profilu uvedla, že byla svědkyní nehody autobusu na Plzeňsku, po které z něj do krajiny uteklo několik desítek migrantů. Později se ukázalo, že si příhodu vymyslela.

Velmi zajímavou osobností je i lídr v Kralovehradeckém kraji Zdeněk Podal. Nejen, že je to bývalý místopředseda krajské rady Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) a k SPD tedy přesedlal, ale zajímavé je, kdo za něj dar 100 000 Kč složil. Podle transparentního účtu to je Ing. Petr Vrzáň. Ten také ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 neúspěšně kandidoval za SPOZ, a to na 3. místě právě v Královehradeckém kraji. Je to bývalý poslanec za Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa, později úředník ministerstva financí, nejvíce kontroverzní je jeho působení v hazardním průmyslu. Petr Vrzáň je výkonným ředitelem Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS). Toto sdružení dlouhodobě lobuje za majitele loterijních společností. Sdružuje 7 loterijních společností, mezi kterými je i SYNOT TIP a.s. miliardáře Iva Valenty.

Jan Cemper, Proti projevům nenávisti

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.