Portál CZin.eu a tým okolo poslance Tomáše Martínka (Piráti) vytvořil plugin, který má pomoci rozlišit dezinformační obsah. Rozšíření má pomoci informovat pomocí lišty uživatele, že se nacházejí na webu, kde se může vyskytovat neseriózní, klamavý, podvodný, konspirační nebo propagandistický obsah a kde je vhodné použít kritické myšlení. Snad pomůže někomu nenechat se manipulovat pomocí fake news.

Doplněk Kontrolawebu.pridat.eu pro prohlížeče Mozilla Firefox a Google Chrome kontroluje přítomnost webu na seznamu webů Konspiratori.sk, kde jsou vedeny stránky s neseriózním, klamavým, podvodným, konspiračním nebo propagandistickým obsahem. Více informací včetně hodnotící komise i kritérií zařazení webu na seznam se dočtete na webu Konspiratori.sk. V případě, že se budete nacházet na webu, který je veden na daném seznamu, bude Vás o tom tento bezplatný doplněk informovat lištou v horní části obrazovky. Lišta Vás tak může upozornit, že při čtení obsahu na daném webu je vhodné použít kritické myšlení a danou informaci si například ověřit ze seriózního zdroje. Doplněk můžete zdarma instalovat do prohlížeče sobě i známým.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com