Nový nástroj Youtube proti dezinformacím během požáru Notre-Dame dělal chyby


Požár katedrály Notre-Dame v Paříži se stal jednou z prvních zkoušek nově zavedených mechanismů bojujících proti šíření dezinformací na Youtube. Dopadla neúspěšně.

Po vypuknutí požáru v Paříži začaly tuto událost prostřednictvím Youtube živě vysílat některé zpravodajské weby. Nový algoritmus však některé z nich nesprávně automaticky propojil s teroristickými útoky ze září 2001 v New Yorku.

Tento nástroj má vyhodnocovat jednotlivá videa a v případě, že je vyhodnotí jako nedůvěryhodné, objeví pod nimi šedý banner. Po kliknutí na něj stránka uživatele přesměruje na Wikipedii či Encyklopedii Britannicu, kde se může dozvědět více . Tato služba je zatím dostupná pouze ve vybraných zemích.

Buzzfeed News zjistil, že nesprávné propojení na útoky z roku 2001 se pod záběry z požáru v Paříži objevilo minimálně ve třech případech. Po upozornění Youtube chybu napravil. K omylu pravděpodobně došlo pro vizuální podobu obou událostí, které od sebe algoritmus nedokázal odlišit. Při obou neštěstích bylo totiž hodně kouře, smogu a ohně.

K selhání nového nástroje došlo pouze měsíc poté, co sociální sítě Facebook a Youtube nedokázaly zablokovat videa ze střelby na Novém Zélandu.

V tomto případě jde o technickou chybu. Požár však doprovázelo množství úmyslných dezinformací. Přehled některých z nich najdete zde .